Podstawowe zasady montażu gniazdka elektrycznego

Gniazdka elektryczne pracują w naszym domu niemal bez przerwy. Od ich rozlokowania zależy nasz komfort. Jeżeli zaplanujemy ich rozmieszczenie źle, będziemy się potykać o przewody i przedłużacze lub po prostu zabraknie miejsc, aby podpiąć niektóre sprzęty. O czym warto pamiętać, zabierając się za samodzielny montaż gniazdka?

montaz gniazdka elektrycznego

Najpierw pomyśl!

Ta zasada sprawdza się zawsze i wszędzie. Montaż gniazdek nie jest tu żadnym wyjątkiem. Zanim zamontujesz gniazdka – dotyczy to szczególnie nowo powstających domów – weź pod rozwagę to, jak będziesz z nich korzystał oraz w których miejscach. Szczególnie trzeba uważać w kuchni. Tutaj używamy największej liczby sprzętów elektrycznych, a część z nich jest stale podpięta do sieci. Lodówka, kuchenka, ekspres do kawy, mikrofalówka, zmywarka, czajnik… Najwygodniej jest nie odłączać w ogóle tych urządzeń. Dlatego warto pomyśleć o rozlokowaniu gniazdek na stałe przypisanych do danych sprzętów. Także w pokojach są przedmioty, które mają swoje stałe miejsce: telewizor, komputer czy sprzęt audio. Dla nich również warto wyznaczyć gniazdka przypisane na stałe. W łazience takim sprzętem będzie pralka.

Zrób zapas

Sprzęty podłączane na stałe to nie wszystko, z czego korzystamy. Dochodzą do tego m.in. ładowarki, suszarki, elektryczne odświeżacze powietrza, odkurzacz, oświetlenie, grzejniki elektryczne i wiele innych. Z tego powodu potrzebujemy gniazdek rezerwowych, z których można korzystać doraźnie. Ponieważ na ogół planujemy życie w domu na wiele lat, trzeba też wziąć pod uwagę zmienność okoliczności. Powiększenie rodziny może spowodować, że będziemy potrzebowali więcej gniazdek elektrycznych. Warto być przygotowanym na taką sytuację, aby potem nie było problemu z dorabianiem gniazdek od podstaw. Planując ich rozmieszczenie, warto zostawić zaślepione puszki, z których w razie potrzeby można skorzystać, szybko dodając kolejne gniazdko.

Różne potrzeby, różne gniazdka

Trzeba pamiętać, że w zależności od pomieszczenia trzeba dobrać wysokość montażu gniazdka oraz jego typ. Minimum to 30 cm nad podłogą. Taka wysokość jest odpowiednia dla gniazdek, do których podłączamy np. sprzęt audio-wideo czy lodówkę. Nie sprawdzi się natomiast do podpinania sprzętów umieszczanych na blatach. Gniazdka, do których podłączamy np. mikser, powinny być umieszczone nieco nad poziomem blatu. Z uwagi na podniesioną wilgotność i możliwość zabrudzenia można zamontować w kuchni gniazdka z osłonami.

Są one szczególnie zalecane w łazience. To pomieszczenie jest zaparowane najczęściej. Para, dostając się do otworów w gniazdku, mogłaby z czasem uszkodzić instalację. Dlatego osłonki w gniazdkach łazienkowych są konieczne. Co do wysokości ulokowania – można pozwolić sobie na niskie, dyskretne zamontowanie gniazdka, do którego podłączamy pralkę, ale to, do którego podpinana będzie suszarka czy lokówka, powinno znaleźć się na wysokości ok. 1,4 m, czyli mniej więcej na poziomie wyciągniętej ręki (czasem nieco poniżej).

Choć montaż gniazdek wydaje się prosty, trzeba pamiętać, że wciąż jest to styczność z prądem. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, lepiej i bezpieczniej zdać się na fachowców. Godni polecenia są elektrycy z www.bauwit.pl.