PCV czy aluminium – które okna wybrać?

Rama jest tym, co decyduje o trwałości i bezpieczeństwie okna, a także o estetyce zarówno wnętrza, jak i zewnętrza domu. Obecnie mamy do wyboru kilka materiałów, z których wykonywanuje się profile okienne. Są to: drewno, aluminium i PVC. Drewno jest na ogół poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. Dlatego w tym tekście przedstawimy wady i zalety okien z PVC i aluminium.

okna pcv

Zalety i wady okien z PVC

PVC to skrót oznaczający wysokoudarowy polichlorek winylu. Dla zapewnienia izolacji cieplnej ramy dzieli się na komórki. Wypełnia się je materiałem termoizolacyjnym, dlatego im więcej komór, tym mniej ciepła ucieka. Obecnie najczęściej stosuje się ramy okienne z PVC pięcio- i sześciokomorowe. Im więcej komór, tym szersza rama. Standardowy rozmiar to 6–8 cm. Termoizolacja idzie w parze z szerokością ramy.

To, co szczególnie istotne w ramie okiennej, to wytrzymałość. Od niej zależy, jak długo będziemy się cieszyli w pełni funkcjonalnymi oknami. W przypadku ram wykonanych z PVC wytrzymałość dzieli się na trzy klasy: A, B i C. Wytrzymałość należy dostosować do rozmiarów okna, a co za tym idzie – masy szyby. Profile klasy A przeznaczone są do osadzania typowych okien o wymiarach około 1,5 na 1,5 metra. PVC na niższą wytrzymałość niż drewno i aluminium, dlatego nie jest wskazane przy przeszkleniach o dużej powierzchni. Wadą tego materiału jest wysoka rozszerzalność cieplna. Z tego powodu duże okna nie mogą mieć ciemnych profili, które pochłaniałyby więcej światła. Do zalet PVC należy cena – są to najtańsze okna na rynku.

Okna z aluminium – warto?

Okna z aluminium są daleko bardziej wytrzymałe niż te z PVC. Jednocześnie są sporo lżejsze. Ponadto mogą być lakierowane na dowolny kolor, a nawet bardzo dobrze imitować drewno (lakier drewnopodobny z usłojeniem). Powierzchnia może być błyszcząca lub matowa. Aluminium daje zatem dużą dowolność, jeśli chodzi o kreowanie designu domu wewnątrz i na zewnątrz. Kolejna mocna strona aluminiowych ram okiennych to brak konieczności jakiejkolwiek konserwacji poza myciem. Tutaj trzeba uważać, aby nie używać octu ani innych środków o kwaśnym odczynie, ponieważ aluminium reaguje z kwasami. Obawy o to, że okna z aluminium będą źle izolowały ciepło, są bezpodstawne, są w nich bowiem stosowane materiały termoizolacyjne. Wysoka kowalność i lekkość aluminium pozwalają na tworzenie okien o najbardziej fantazyjnych kształtach. Co do wad, należy wymienić to, że rama stale pozostaje zimna. Naprawa uszkodzeń mechanicznych i poprawienie jest niemożliwa, dlatego pojawienie się wad lub naruszenie profilu rodzi konieczność jego wymiany. Zarysowania są też bardziej widoczne na aluminium niż na matowym plastiku PVC. Okna aluminiowe wykonywane są na zamówienie, stąd też wyższa cena.

Zarówno okna PVC, jak i aluminiowe można nabyć na www.emultidom.pl. Niezależnie od tego, czy montujesz tanie okna PVC czy droższe z aluminium, warto dopilnować, aby montaż był przeporwadzony poprawnie. W przeciwnym razie nie zostaną zachowane właściwości wybranych przez nas okiennych ram.