Naprawa i wzmacnianie konstrukcji budowlanych

Każda, nawet najlepiej przemyślana konstrukcja budowlana, może składać się z elementów, które są nieco mniej wytrzymałe lub wymagają częstszych przeglądów, odnawiania i wzmacniania. Wiele zależy od wyboru materiału –  jego trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Dodatkowo, w przypadku każdej konstrukcji, może dojść do uszkodzenia mechanicznego. Odpowiedzią na tego rodzaju kwestie są działania wzmacniające konstrukcję oraz ewentualna renowacja.

Ekspertyza i doradztwo techniczne

Decydując o jakiejkolwiek naprawie obiektu, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z fachowcem, który oceni faktyczny stan konstrukcji i podpowie najbardziej korzystne rozwiązanie. Ekspert, na nasze zlecenie, opracuje także plan ochrony przed korozją biologiczną i chemiczną, plan odgrzybiania i zabezpieczeń np. mieszkania, domu, obiektów zabytkowych. Dodatkowo, w wyniku ekspertyzy możemy uzyskać rzetelną opinię o konieczności napraw i dodatkowych uszczelnień budowli najbardziej narażonych na destrukcyjne działanie wilgoci, jak np. budowle hydrotechniczne, oczyszczalnie ścieków, zbiorniki wody pitnej. Specjalista sporządzi odpowiednią dokumentację techniczną, ustali plan działania w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, ale także o wyniki uzyskane dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu, np. do mierzenia wilgotności powietrza.

Za taką ekspertyzę, rzecz jasna, będziemy musieli zapłacić, jednak działanie „w ciemno” lub odkładanie napraw zwykle generuje straty i dodatkowe problemy znacznie przewyższające koszt zatrudnienia eksperta. Naprawy i wzmocnienia przeprowadzane są po dokładnym zbadaniu konstrukcji. Przyczyny powstawania defektów i zniszczeń mogą być przecież różne – począwszy od błędów na etapie projektu budowli poprzez nietrafiony dobór materiałów, aż po nieplanowane przeciążenia konstrukcji. I w zależności od tej właśnie przyczyny, wdrażane są działania naprawcze.

Wzmacnianie konstrukcji

W ramach wzmocnienia i naprawy konstrukcji, po uprzednim zdiagnozowaniu problemu,  możliwe jest zastosowanie szeregu czynności. To, co dokładnie zrobimy, zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia budowli. Przykładowo, by zwiększyć nośność konstrukcji, ekspert może polecić doklejenie stali, mat węglanowych lub specjalnych taśm. Metodą iniekcji ciśnieniowej wykonuje się naprawy oraz skleja zarysowania. Każde działanie powinno nie tylko poprawić obecny stan, ale także wzmacniać budynek w przyszłości.

„Zrehabilitowany” budynek

Rewitalizacja architektoniczna (również w przypadku budynków zabytkowych) to wszelkie renowacje i remonty, konserwacja i gruntowne odnawianie. Niezależnie od rodzaju napraw, wszelkie zabiegi na elementach nośnych, czyli ingerujące w pracę statyczną konstrukcji, należy skonsultować, zaplanować i realizować we współpracy z rzetelną firmą posiadającą odpowiednie certyfikaty jakości np. SPEC-BUD. Podejmując prace naprawcze warto wybierać wyłącznie materiały spełniające wymogi PN EN 1508 oraz DVGW W 300.