Najlepsi z najlepszych. Światowi producenci mebli

Nie od dziś wiadomo, że tradycyjnie najlepsze meble pochodzą z krajów europejskich. Kiedy mówimy „piękne meble”, to myślimy o Włoszech, Francji, Niemczech i oczywiście Skandynawii. I choć ich oczywiście zmieniały się one na przestrzeni wieków, to pewne założenia przez wieki pozostają te same. Czym charakteryzują się meble, które uznawane są za najlepsze z najlepszych?

meble

Meble kiedyś

Dobre meble towarzyszą człowiekowi od zawsze – w różnych epokach zmieniał się jedynie ich wygląd i w pewnym stopniu funkcjonalność, która jednak też była uzależniona od panujących w danym czasie zwyczajów. Przyjęło się, że XVIII i XIX wiek były dla mebli najlepszymi okresami, ponieważ wtedy – zwłaszcza we Włoszech, Francji i Niemczech – potrafiono w spektakularny sposób łączyć niebywałą wręcz funkcjonalność z jeszcze bardziej niebywałym wyglądem. Oczywiście nie każdy musi być fanem bogatego, barokowego wyglądu, jednak ówczesne meble prześcigają współczesne również pod względem materiałów, jakości wykonania i często funkcjonalności. Dziś za wykonanie mebla, który wtedy mógł pozwolić sobie nawet średniozamożny mieszczanin, musielibyśmy zapłacić niebagatelną sumę.

Meble dzisiaj

Współcześnie w projektowaniu i produkowaniu mebli stawia się raczej na ich funkcjonalność i użyteczność, niż na wygląd czy solidność wykonania – zwłaszcza że od pewnego czasu polityka produkcji masowej dąży raczej do większej rotacji i częstszych zakupów produktów, niż do tego, aby jeden mebel starczył na wiele lat użytkowania. Dlatego miłośnicy mebli naprawdę dobrych, czyli łączących funkcjonalność, solidność i piękny wygląd, muszą włożyć nieco więcej wysiłku w ich znalezienie, niż tylko wybrać się do najbliższego salonu meblowego. Z drugiej strony szukanie naprawdę najwyższej klasy stolarza i projektanta, który by je zrobił, graniczy z cudem – a nawet gdy takiego już odnajdziemy, to cena i czas wykonywania potrafią zwalić z nóg nawet najbogatszych i najwytrwalszych.

Meble designerskie

Jak już było wspomniane, nie każdy musi być miłośnikiem złoceń, aksamitów i przesadnie bogatego zdobnictwa. Współcześnie o wiele bardziej modny jest design opierający się na prostocie, wysublimowaniu, czy wręcz pewnego rodzaju snobizmie, polegającym na ograniczeniu wzornictwa do niezbędnego minimum. Takie meble mają jednocześnie wtapiać się w otoczenie i współgrać z resztą wystroju wnętrza, w którym się znajdują, ale kiedy wystawi się je nieco bardziej na pierwszy plan, to równie dobrze potrafią pełnić funkcję dzieła sztuki designerskiej. W naszym kraju jest coraz więcej osób ceniących sobie wysoką jakość i piękny, współczesny wygląd, dlatego też powstają importerzy, takie jak np. firma Dominova, które importują ekskluzywne meble z takich krajów jak Włochy, Austria, Turcja czy Australia.