Najczęstsze usterki okien

Z pewnością okna nieczęsto poddawane są jakimś nadmiernym i gwałtownym obciążeniom, dlatego też rzadko kiedy się poważnie psują, niemniej z pewnymi drobnymi usterkami mamy czasem i w ich przypadku do czynienia. Stosunkowo dużo problemów możemy mieć z oknami drewnianymi, ponieważ ich ramy muszą być okresowo malowane i konserwowane. Natomiast okna typu aluplast najczęściej wystarczy jedynie czasem wyregulować.

usterki okien

Przyczyny poważniejszych awarii okien

Mimo tego co powiedzieliśmy wcześniej, bywają sytuacje, kiedy to i oknom przytrafi się coś poważniejszego. Widomym tego sygnałem są na tyle duże odkształcenia ich odkształcenia, że ich skrzydeł nie da się otworzyć czy też zamknąć. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być złe zamontowanie okien lub też osiadanie budynku. Pierwszy przypadek dowodzi tego, że lepiej powierzyć montaż okien specjalistom, którzy je właściwie wypionują i wypoziomują przed trwałym ich  osadzeniem. W drugim przypadku mamy do czynienia z siła wyższą, niezależną od kogokolwiek. W obu tych sytuacjach czasem może pomóc zwykłe podregulowanie zawiasów, lecz przy bardzo dużych odkształceniach ościeżnic trzeba niestety wymienić całe okno.

To jednak na szczęście bardzo rzadkie sytuacje. O innych możliwych i częściej zdarzających się, lecz znacznie drobniejszych awariach okien, opowiedziano nam w firmie Medrus z Warszawy. Najczęściej są to usterki dotyczące wszystkich okuć i mechanizmów i dotyczą w równym stopniu okien aluminiowych, okien z PCV, jak i drewnianych.

Luźne klamki

Luźna klamka to najpowszechniej przytrafiająca się bolączka związana z oknami. Klamka jest najczęściej eksploatowaną częścią okna; przez długie lata użytkowania może ona się poluzować, popękać lub wręcz połamać. Szczęśliwie jest to sytuacja, którą bardzo szybko daje się uzdrowić; klamka to element, który stosunkowo łatwo jest wymienić i może to zrobić samodzielnie każdy użytkownik okien, mający minimum zdolności manualnych.

Kłopoty z otwieraniem zamykaniem skrzydła okna

Materiał, z którego zbudowane są mechanizmy okna, z czasem w mikroskopijnym stopniu się ściera lub odkształca, co sprawia, że skrzydła okienne leciutko opadają i trą o ościeżnicę. Tutaj wystarczy dokonanie drobnej regulacji zawiasów, poprzez dokręcenie lub odkręcenie przeznaczonych do tego odpowiednich śrubek.

Zanieczyszczenia mechanizmów

Okna chronią nas przed wiatrem, pyłem i kurzem, lecz jednocześnie są także narażone na ich negatywne oddziaływania. Do ich mechanizmów mogą dostać się drobiny piasku, które mogą skutecznie utrudniać ich pracę. Tutaj wystarczy użycie zwykłego odkurzacza i przesmarowanie.

Wieje przez okna

Kiedy mimo dokładnego zamknięcia okna, przenika przez nie wiatr, to znak, że nadszedł czas na wymianę uszczelek. Ten gumowy element, jest na ogół dość trwały, jednak po dłuższym czasie użytkowania i on może ulec sfatygowaniu. Nowe uszczelki, sprzedawane w metrach można nabyć bez problemu w specjalistycznych sklepach, a ich założenie naprawdę jest bardzo proste.

Na kłopoty dobry specjalista

Nie wszyscy z nas, rzecz jasna mogą, czy też chcą naprawiać okna samodzielnie. Na szczęście firmy zajmujące się zawodowo produkcją oraz montażem okien oferują zazwyczaj także ich naprawy i serwisowanie. Z całą pewnością fachowiec będzie potrzebny wtedy, gdy awarii ulegnie zasuwnica okna, albo zostanie stłuczona jego zespolona szyba.