Na co zwracać uwagę przy projektowaniu małej kuchni?

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. Tutaj przygotowujemy posiłki, przechowujemy żywność, a niekiedy realizujemy swoją kulinarną pasję. Dlatego kuchenne wnętrze powinno być przemyślane, dobrze zaprojektowane i funkcjonalne. Czy to możliwe w małej kuchni? Czy niewielki metraż oznacza, że musimy się męczyć przy codziennych czynnościach? Zdecydowanie nie!

mala-kuchnia

Wygodna mała kuchnia? To możliwe – z dobrym projektem!

Mała kuchnia nie musi być ciasna! Tak samo, jak duża kuchnia wcale nie musi być komfortowa. Dobry projekt sprawia, że nawet w niewielkiej przestrzeni łatwo zmieścisz wszystko, czego potrzebujesz. Zły projekt lub jego brak potrafi pogrzebać funkcjonalność nawet wtedy, gdy dysponujesz dużą przestrzenią.

Z powyższych powodów coraz więcej osób decyduje się na współpracę ze studiem projektowym, które zaproponuje rozsądny, ergonomiczny układ pomieszczenia, a następnie zrealizuje plan, wykonując meble kuchenne na wymiar. Dlaczego lepiej powierzyć urządzanie kuchni specjalistom? O tym powie przedstawiciel firmy Meble Kulenty:

Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna być podzielona na strefy odpowiadające kolejnym etapom prac nad przyrządzeniem posiłku. Jeżeli ten układ zostanie zachowany, funkcjonalność kuchni będzie co najmniej przyzwoita, a jeszcze wzrośnie, jeśli każdy element będzie w zasięgu trzech kroków. Trzy kroki to niewiele, dlatego wcale nie trzeba dużej przestrzeni, aby stworzyć wygodną kuchnię. Jednak odpowiednie jej zaplanowanie wymaga wiedzy z zakresu ergonomii i projektowania wnętrz, a także znajomości materiałów, tak aby dobrać rozwiązania, które sprawdzą się w danej kuchni. Każdy korzysta z niej nieco inaczej!

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, projektując małą kuchnię?

W małej kuchni liczy się każdy szczegół. Istotne jest nie tylko to, aby znaleźć miejsce na wszystkie akcesoria, składniki, naczynia, środki czystości i odpady, ale też to, aby sprawnie poruszać się po pomieszczeniu. Dlatego w małych kuchniach projektanci stawiają na sprytne rozwiązania, które zabierają jak najmniej miejsca.

Przykładem może być stosowanie mebli z drzwiami przesuwnymi, a w przypadku szafek podwieszanych takich, których skrzydła odchylają się ku górze, a nie na boki. Dzięki temu nawet pootwierane szafki nie będą zabierały wolnej przestrzeni.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem są pionowe szuflady. Można je wysunąć na całą długość. W środku kryją się koszyczki lub półeczki, do których dostęp jest łatwy. Ich pojemność będzie miłym zaskoczeniem!

W małych kuchniach sprawdzają się wysokie meble do przechowywania. Pozwalają one maksymalnie wykorzystać niewielki metraż. W niedużych wnętrzach kuchennych odpowiednie są także sprzęty AGD w zabudowie. Nie tylko umożliwiają lepsze zagospodarowanie pomieszczenia, ale też optycznie odciążają pomieszczenie.