Metody naprawy kanalizacji

Sieci kanalizacyjne, tak jak wszystkie instalacje użytkowe, wymagają konserwacji, a niekiedy czyszczenia lub nawet naprawy. Niedrożność kanałów bardzo często spowodowana jest nagromadzeniem zanieczyszczeń w rurach, jednak zdarza się, że ciągi kanalizacyjne ulegają uszkodzeniom, wymagającym konkretnych reperacji.

naprawa kanalizacji

Bezwykopowe technologie napraw kanalizacji

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się naprawy kanalizacji z wykorzystaniem technologii bezwykopowych – mówi specjalista z firmy As-Eko.

Są one niezastąpione wszędzie tam, gdzie dostęp do kanałów jest z jakiegoś powodu utrudniony, np. biegną pod budynkiem lub autostradą.

Do innych zalet bezwykopowych technologii napraw kanalizacji należy zaliczyć fakt, że prace takie są wykonywane znacznie szybciej, są mniej kosztowne i czystsze, niż w przypadku stosowania metod tradycyjnych. W zależności od rozmiarów uszkodzeń, a zatem długości odcinka instalacji, który wymaga reperacji, wyróżniamy metody punktowe i odcinkowe.

Punktowe naprawy kanalizacji/shortlining

Najsłabszymi punktami instalacji kanalizacyjnej są połączenia rur i właśnie tutaj dochodzi najczęściej do miejscowych uszkodzeń. Inną przyczyną powstawania nieszczelności w jednym punkcie na dłuższym kanale mogą być np. korzenie drzew przerastające rury.

Do naprawy takich miejscowych uszkodzeń w technologii bezwykopowej wykorzystywane są tzw. packery. Jest to urządzenie, na obwodzie którego umieszczana jest specjalna wykładzina z włókna szklanego, nasączona żywicą.

Po wprowadzeniu packera do kanału w miejscu istniejącego uszkodzenia, urządzenie napełniane jest powietrzem, przez co zwiększa swoją objętość i przenosi wykładzinę na wewnętrzny obwód rury, całkowicie ją uszczelniając.

Liniowe naprawy kanalizacji/system WIR

Jeżeli uszkodzeniu uległ dłuższy odcinek przewodów kanalizacyjnych, użycie packera jest niestety niemożliwe. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po inną bezwykopową metodę naprawy kanalizacji. Polega ona na wprowadzeniu do istniejących kanałów nowych rur PVC, co nazywamy potocznie systemem „rura w rurę”. Sposób ten nieznacznie zmniejsza światło kanału, jednak umożliwia sprawne użytkowanie kanalizacji bez konieczności wymiany całego systemu.