Kiedy warto zastosować bejcę do drewna?

Drewniane schody, blaty i inne drewniane przedmioty w domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowa pielęgnacja uwzględnia nadanie drewnu nasyconego koloru i ochronę przed wilgocią, czy też szkodnikami. Na rynku istnieje wiele preparatów ochrony drewna, jednakże tym, o którym warto wspomnieć jest bejca do drewna, którą stosujemy, gdy chcemy nadać drewnu pożądany kolor. Czym dokładnie jest bejca do drewna i w jaki sposób ją aplikować na drewno ? Dowiedz się w artykule poniżej.

Bejca do drewna to preparat służący do nadania, a także ujednolicenia koloru drewna i przedmiotów o powierzchni drewnopochodnej. Jej podstawowe składniki to barwniki, które rozpuszcza się w wodzie lub w innym rozpuszczalniku organicznym. Ostateczna, płynna konsystencja bejcy sprawia, że dociera ona do struktury drewna, nadając mu trwały kolor. Niekiedy jest ona niesłusznie mylona z lakierem, który jedynie wzmacnia kolor drewna, jednakże zalecane jest użycie obydwu preparatów. Jak tłumaczy pracownik firmy Petrus Serwis:

Drewno może mieć nierówne zabarwienie lub po czasie tracić swój kolor. Warto wtedy zastosować bejcę. Jest ona zdecydowanie trwalsza od farb, które tworzą jedynie powierzchniową warstwę koloru na drewnie, nie wnikając do jego wnętrza.

Kolorystyka i rodzaje bejcy do drewna

Bejca do drewna ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie istnieje drewno, które nie mogłoby być poddane działaniu bejcy, jednakże istotny jest jej rodzaj i kolor. Występuje wiele bejc, które nadają różne kolory drewnu, a wśród nich wyróżnia się między innymi: bejce szare, białe, w kolorze hebanu lub mahoniu. Wszystko zależy od tego, jaki kolor drewna chce się uzyskać. Inny podział bejc uwzględnia jej rodzaj rozcieńczania. Bejcę można rozpuścić w wodzie lub w innym rozpuszczalniku organicznym. Pierwsze z nich można kupić gotowe w sklepie lub przygotować w domu. Zaletą bejc rozpuszczalnikowych jest natomiast szybkie schnięcie, a także duża odporność na działanie promieni słonecznych.

Bejca do drewna – sprawdzony sposób użycia

Przed użyciem bejcy do drewna, należy odpowiednio przygotować wybraną powierzchnię. Nierównomierne elementy drewna należy wyszlifować, aby uzyskać jednolitą taflę. Następnie należy upewnić się, czy powierzchnia jest czysta i sucha. Drewno należy pokrywać bejcą za pomocą pędzla lub wałka wzdłuż przebiegu słojów, starając się równomiernie nanosić preparat. Po zakończeniu czynności bejcowania powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia przez około dobę w temperaturze około 20 stopni. Zalecane jest także dodatkowe olejowanie drewna, które zabezpieczy je przed uszkodzeniami.