Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody wewnętrzne?

Zalecane wymiary schodów wewnętrznych do pewnego stopnia określone zostały w przepisach prawa budowlanego. Podyktowane jest to przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Najlepsze schody są jednak nie tylko bezpieczne, ale też wygodne w użytkowaniu. Tutaj nie obowiązują już sztywne regulacje, jednak z doświadczenia wynika, że niektóre wartości sprzyjają komfortowemu korzystaniu ze schodów bardziej niż inne.

Bodaj najważniejszymi parametrami są szerokość i wysokość poszczególnych stopni. Pozostają one ze sobą w pewnej korelacji: im stopnie wyższe, tym powinny być węższe (i odwrotnie). Suma szerokości i podwojonej wysokości musi zaś mieścić się w przedziale 60-65 cm, by odpowiadać długości niewielkiego kroku przeciętnego człowieka. W praktyce oznacza to, że szerokość stopni wynosi z reguły od 29 do 32 cm, a wysokość – od 15 do 17 cm. Mniej wygodne, tj. węższe i wyższe stopnie mogą ewentualnie być zastosowane w rzadziej używanych schodach na strych lub do piwnicy. W przypadku schodów wachlarzowych i zabiegowych szerokość stopni w najwęższym miejscu nie powinna być mniejsza niż 10 cm, a jeśli chcemy mieć do czynienia ze schodami naprawdę wygodnymi – niż 16 cm.

Wysokość stopni

Kluczowe jest to, by wszystkie stopnie miały tę samą wysokość. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza budując schody przed pracami wykończeniowymi, w wyniku których poziom posadzek może się podnieść nawet o kilkanaście centymetrów. W przeciwnym razie stopnie skrajne (tj. najniższy i najwyższy) mogą różnić się wysokością od reszty, co sprzyja potykaniu się, podobnie jak zastosowanie w jednym biegu parzystej liczby stopni.

Biegi i spoczniki

Liczba ta nie powinna zasadniczo przekraczać 17, ale w schodach bardzo wygodnych będzie ona wynosić raczej 9-13 – nie może być jednak niższa niż 3. Gdy stopni musi być więcej, biegi schodów należy rozdzielić spocznikiem (inaczej: podestem). Dobrze, by był on chociaż o 20 cm szerszy niż bieg schodów, ale najlepiej, by miał aż 150 cm. Łatwiej będzie wtedy mijać się na nim dwóm osobom, jak również przenosić po schodach większe sprzęty.

Balustrady

Jeśli chodzi o szerokość samego biegu, to pełną swobodę mijania się gwarantuje co najmniej 125 cm szerokości użytkowej (mającej jednak z reguły 100-110 cm), mierzonej pomiędzy poręczami balustrad lub między wykończoną ścianą a balustradą. Balustrada wewnętrzna to zresztą osobna kwestia, jeśli chodzi o optymalne wymiary schodów. Między wierzchem poręczy a stopniem powinno być minimum 90 cm, a gdy w domu są dzieci, warto zamontować dodatkową poręcz na wysokości 70-75 cm. W balustradę dobrze jest wyposażyć każde schody wyższe niż pół metra, a w dwie – szersze niż półtora.

Pozostałe parametry

Ostatni ważny parametr to odległość pomiędzy stopniami a stropem. Nie może ona być mniejsza niż 205 cm, jednak aby ze schodów komfortowo korzystać mogli wszyscy użytkownicy, lepiej jest zapewnić przynajmniej 210-220 cm. Jak słusznie zwraca uwagę przedstawiciel firmy Wróblewski Design, należy też pamiętać o tym, by schody nie były zbyt strome. Bezpieczeństwo i wygodę gwarantuje utrzymanie kąta nachylenia ich biegu w zakresie 30-36 stopni.