Jak prawidłowo wymierzyć parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny chroni dom przed wilgocią oraz innymi czynnikami, które są następstwem opadów deszczu oraz śniegu. Ważne więc aby prawidłowo zabezpieczyć tę przestrzeń np. przy użyciu metalowych, plastikowych lub kamiennych osłonek. Przed instalacją takich elementów należy jednak parapet wymierzyć i do tych pomiarów dopasować podzespoły tworzące solidną warstwę ochronną i dekoracyjną pod oknem. Jak zatem wymierzyć parapet zewnętrzny?

Mierzenie parapetu zewnętrznego

Sposoby pomiaru parapetów zewnętrznych

– Przed pomiarem warto pamiętać, że każda wnęka okienna różnie się nieco od pozostałych. Należy więc zmierzyć każdy parapet i okno z osobna. Celem pomiaru jest ustalenie wymiarów zewnętrznej listwy zabezpieczającej parapet. Element ten pełni także funkcję estetyczną – informuje pracownik firmy PPHU Maja z Częstochowy.

Czynność pomiaru warto rozpocząć od zmierzenia długości samej wnęki okiennej. Następnie koniecznością jest dodanie do tej wartości co najmniej kilku centymetrów, które będą umieszczone w ścianie oraz tych, które będą wystawały poza wnękę, chroniąc ścianę domu przed zaciekami.  Wnęką okienną jest przestrzeń od ramy zewnętrznej okna aż do wierzchniej warstwy zewnętrznego muru, czyli po prostu tzw. wgłębienie w murze na okno.

Otrzymana wartość zsumowana z szerokością okna, zobrazuje wymiar całego parapetu – łącznie z elementem, który montuje się wewnątrz ściany i z tym, który wystaje poza granice obrysu domu. Warto pamiętać, że każdy tego typu element powinien mieć także zaślepkę do parapetów.

Przykładowo: jeśli wnęka okienna ma długość 12 cm, to długość listwy pokrywającej parapet teoretycznie także powinna taka być. Podczas montażu na ogół wymaga się jednak umiejscowienia kilku centymetrów parapetu w murze i kilku poza obrysem ściany, dlatego do wspomnianych 12 cm dodaje się około 7 cm, jednak ta wartość może się zmieniać.

Otrzymany wymiar 19 cm jest więc pierwszym bokiem parapetu, drugi bok to po prostu szerokość okna wraz z ramami. Jeśli okno ma 130 cm szerokości, to wymiary zewnętrznego parapetu w  tym przypadku będą takie: 19 cm x 130 cm.

Warto pamiętać, że typy parapetów zewnętrznych bardzo się od siebie różnią i w niektórych sytuacjach warto stworzyć parapet nieco bardziej wydłużony – nawet o 10 cm dłuższy niż wnęka. Może tak być, jeśli w niedalekiej przyszłości planowana jest dodatkowa elewacja, a  inwestor nie chce zmieniać zainstalowanych parapetów.

Jak dobrać parapet zewnętrzny po pomiarze?

Wybór parapetów jest kwestią indywidualną. W nowoczesnym budownictwie często wybiera się elementy z metalu, ceramiki lub nawet kamieni i grafitów. W każdym przypadku należy jednak dokładnie dokonać pomiaru, a w razie zbyt małych kompetencji – skorzystać z pomocy fachowców, którzy zmierzą wnękę, ocenią, jak długi powinien być parapet i dopasują pozostałe części ochronne oraz dekoracyjne.