Jak obliczyć odpowiednią ilość płytek?

Udzielenie odpowiedzi na tytułowe pytanie nie jest zadaniem trudnym, zanim jednak do tego przejdziemy, musimy co nieco opowiedzieć o sposobach kładzenia glazury, ponieważ to od ich wyboru w dużym stopniu zależeć może ilość płytek, jakie należy zakupić. Właściwie obliczona liczba płytek pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków, a jednocześnie zabezpiecza nas przed ich dokupywaniem, co czasem może być trudne.

Sposoby kładzenia płytek

Pominiemy tu sprawy związane  z technikami kładzenia płytek, ponieważ nie mają one żadnego wpływu na ilość potrzebnej w każdym konkretnym przypadku glazury. Istotniejszy jest tutaj sposób kładzenia płytek oraz wielkość powierzchni, na jakiej będziemy je kłaść. W zasadzie istnieją dwa sposoby układania glazury, tak na ścianach, jak i na posadzkach. Z prostym układaniem mamy do czynienia wtedy, gdy krawędzie płytek umieszcza się równolegle do krawędzi podłogowych, tym samym i do linii wyznaczających obrys ścian. Nieco trudniejszą metodą, a jednocześnie bardziej materiałochłonną jest układanie glazury w tak zwane karo. Polega to na tym, że to przekątna płytki ustawiana jest równolegle do krawędzi podłogi, a więc i do linii ściany. Jak nas poinformowano w sklepie internetowym PLYTKARNIA.PL z Tarnowa, to właśnie wybór jednej lub drugiej metody, należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu potrzebnej ilości płytek oraz wielkość powierzchni, którą chcemy pokryć. W tym drugim przypadku zasada jest prostsza: im większa powierzchnia, o mniej skomplikowanym kształcie, tym rezerwa płytek musi być mniejsza.

Obliczanie ilości potrzebnych płytek

Pierwszym i podstawowym krokiem jest tutaj obliczenie powierzchni, na jakiej należy położyć płytki. Sprawa jest banalnie prosta, ponieważ wystarczy do tego pomnożyć przez siebie te długości i wysokości ściany lub szerokości posadzki, na jakich glazura będzie układana. W ten sposób otrzymujemy podaną w m² wielkości płytkowanych  powierzchni. Do tak obliczonych wielkości należy doliczyć niezbędną rezerwę materiałową. Dlaczego jest ona potrzebna? Prawie nigdy nie zdarza się, by długości i szerokości płytkownych ścian i posadzek były wielokrotnością wymiarów pojedynczej płytki. Dlatego też niektóre płytki muszą być przecinane, aby nadać im pożądaną wielkość i wtedy powstaje odpad. Może też zdarzyć się, że przy jakimś nieostrożnym ruchu płytka się po prostu stłucze. Biorąc wszystko pod uwagę,  co powiedzieliśmy w tym miejscu, należy do  obliczonych wielkości doliczać:

  • przy klasycznym (równoległym) układaniu płytek:

– 10% dla powierzchni do 10  m²

–   5% dla powierzchni od 10 do 50  m²

–   3% dla powierzchni większych niż 50  m²

  • przy układaniu płytek w karo:

– 20% dla powierzchni do 10  m²

– 10% dla powierzchni od 10 do 50  m²

–   5% dla powierzchni większych niż 50  m²

Pamiętajmy także, aby ewentualnie obliczyć odpowiednią ilość elementów dekoracyjnych, takich jak dekory, cokoły czy listwy; to nie powinno sprawić nikomu większych trudności.