Jak dobrać wałek malarski do rodzaju farby?

Podczas każdego remontu należy pamiętać o tym, aby dobrać odpowiedni wałek malarski do rodzaju posiadanej farby. Warto dokonać uważnego zakupu akcesoriów. Dobrej jakości narzędzia umożliwiają stworzenie trwałej i estetycznej powłoki oraz będzie można wykorzystać je podczas kolejnych renowacji wnętrz. Jeśli masz już zakupioną farbę, przeczytaj, czym powinieneś kierować się  w wyborze wałka malarskiego?

Wałek malarski i farby

Włosie syntetyczne czy naturalne?

Podstawową zasadą w wyborze wałka malarskiego jest dostosowanie jego włókna do rodzaju emulsji. Narzędzia z materiałów syntetycznych przeznaczone są do farb rozcieńczanych wodą. Wałki z mikrofibry doskonale radzą sobie z rzadką konsystencją akryli. Za ich pomocą można nakładać duże ilości farby, co zwiększa wydajność i szybkość pracy. Charakteryzują się też trwałością oraz zostawiają gładką i równomierną powłokę na każdej powierzchni. Dostępne są w wersjach z różną długością włosia, zatem można wybrać wałek z mikrofibry do malowania zarówno ścian chropowatych, jak i gładkich. 

Według specjalisty ze sklepu z akcesoriami malarskimi BAUSTER: włókna syntetyczne sprawdzają się także w przypadku farby olejnej, którą najlepiej nanosić na ścianę gładkimi wałkami gąbkowymi. Wykonane są one z pianki poliuretanowej o różnych gęstościach. Im większa gęstość, tym mniejsze pory, co umożliwia równomierne rozprowadzanie farby i zapobiega powstawaniu tzw. baniek na malowanej powierzchni

Wałki malarskie z włókien naturalnych (lub mieszanek) zalecane są do farb rozpuszczalnikowych, na przykład gęstych farb lateksowych, żywic i emalii. Mogą być to wałki welurowe, które produkuje się z włókien syntetycznych i wełny. Nie pozostawiają one śladów strukturalnych, a także charakteryzują się długą żywotnością oraz odpornością na rozpuszczalniki. Wkład z naturalnego tworzywa sprawia, że rolka toczy się gładko po powierzchni i tworzy bardzo dokładne krycie. Niestety, wałki tego typu nie nadają się do malowania ścian chropowatych. 

Dlaczego należy dostosować wałek malarski do rodzaju farby?

Każda farba posiada specyficzny skład i konsystencję, która wpływa na sposób jej rozprowadzania. Jeśli wybierzemy nieprzystosowane do nich akcesoria malarskie, uzyskamy niesatysfakcjonujące efekty w postaci niedokładnego lub nierównomiernego krycia powierzchni. Odpowiednie wałki ograniczają także zużycie emulsji, co pozwala zaoszczędzić na produkcie. Dzięki nim, malowanie staje się też szybkie i wygodne. Poza zakupem odpowiednich narzędzi należy również pamiętać o właściwej technice malowania oraz prawidłowym przygotowaniu ścian i sufitów na remont (na przykład poprzez gruntowanie).