Jak dobrać odpowiedni parkiet do mieszkania?

Podłogi, po których stąpamy we własnym domu, stanowią nasze codzienne oparcie. Duża powierzchnia podłogi decyduje także o estetyce pomieszczenia. Parkiet należy do najszlachetniejszych typów podłoży. Jednak nie wystarczy zdecydować się na parkiet, ponieważ jest wiele rodzajów drewna o różnych właściwościach. Jak dobrać parkiet, który będzie służył na lata?

parkiet

Zanim wybierzesz parkiet, zbadaj swoje potrzeby

Parkiet parkietowi nierówny, tak samo jak mieszkania, a nawet pomieszczenia w ich obrębie  są bardzo różne. Zanim wybierzemy, co powinno znaleźć się pod naszymi stopami, warto wiedzieć, jakie mamy potrzeby. Aby to określić, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W jakim pomieszczeniu chcę mieć parkiet? Kto będzie z niego korzystał? Czy będą to tylko dorośli, czy także dzieci? Czy w domu są zwierzęta? Jaki jest poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu? Na jakie czynniki będzie narażone drewno? Jakich cech od niego oczekuję? Odpowiedź na te i inne pytania pozwoli określić, jakie drewno powinniśmy wybrać.

Zaufaj ekspertom

Jeżeli określimy precyzyjnie potrzeby i oczekiwania wobec podłogi, warto przedstawić je ekspertom, którzy dobiorą najlepszy gatunek drewna parkietowego. Tutaj można zaufać na przykład doświadczeniu doradców Profi-Parkiet.

Należy mieć świadomość, że każdy gatunek drewna ma inne właściwości fizyczne i chemiczne. Wynikają one z różnych warunków, w jakich żyją drzewa, i mają niebagatelny wpływ na „zachowanie” podłogi. Przez zachowanie należy rozumieć reakcje na temperaturę i wilgoć, odporność na urazy mechaniczne, nacisk i zabrudzenia, skłonność do blaknięcia. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienia oraz typ ogrzewania. Warto wiedzieć, że można mieć podłogę drewnianą nawet w łazience, pod warunkiem dobrania odpowiednio odpornego na wilgoć drewna!

Oto kilka krótkich praktycznych porad, jak dobrać parkiet: drewno egzotyczne sprawdzi się w łazience; gatunki doussie i jatoba nie nadają się do słonecznych pomieszczeń, ponieważ zmieniają kolor pod wpływem światła; do ogrzewania podłogowego należy dobrać podłogę, która pozostaje odporna na skurcz i rozkurcz, a więc nie buk, a raczej dąb będzie tu odpowiedni; posiadacze psów mogą zapomnieć o podłodze sosnowej – jest ona zbyt delikatna na mocne psie pazury i łatwo o nieestetyczne zarysowania.

Uzbrojeni w podstawową wiedzę co do swoich potrzeb i wymagań możemy przystąpić do poszukiwań podłogi idealnej, która podkreśli charakter domu i posłuży na lata. Należy pamiętać, aby w pierwszej kolejności pomyśleć o właściwościach mechanicznych, fizycznych i chemicznych drewna, a dopiero potem dobierać kolory i usłojenie, jeżeli chcemy cieszyć się efektem jak najdłużej.