Efektywny remont – Poradnik

Remont domu czy mieszkania zawsze łączy się z dużym stresem, ale jednocześnie jest też szansą na danie swoim przysłowiowym „czterem ścianom” nowego życia. Większość z nas przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie przeprowadzenia remontu zastanawia się, co tak naprawdę jest konieczne do zrobienia i od czego należy zacząć. W niniejszym tekście przedstawimy Wam kilka niezbędnych elementów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przystępując do remontu.

remont

Stan instalacji

Wielkość remontu zazwyczaj zależy od wieku naszego domu czy mieszkania oraz od tego, jak długo nie były w nim wykonywane żadne poważniejsze prace. Zazwyczaj jednak na generalny remont decydujemy się dopiero w sytuacji, gdy stan naszego domu jest już na tyle kiepski, że koniecznie wymaga wejścia ekipy remontowej. W takim wypadku, zanim rozpoczniemy prace wykończeniowe należy koniecznie sprawdzić stan wszystkich znajdujących się w domu instalacji i dokonać niezbędnych napraw.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Gral-Bud, która już od wielu lat zajmuje się m.in. przeprowadzaniem kompleksowych remontów: Początek prac remontowych zawsze jest najtrudniejszy, ponieważ jeżeli chcemy mieć pewność, że wykonana praca będzie nam przynosiła radość przez lata koniecznie musimy sprawdzić stan wszystkich znajdujących się w domu instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania czy instalacji gazowych. Mówiąc o instalacjach nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie rur, ale też całej armatury i wszystkich urządzeń, m.in. baterii, filtrów, zaworów czy wodomierzy.

Okna i drzwi

Absolutnym „must have” przy wykonywaniu generalnych remontów domów jest wymiana starych okien i drzwi wejściowych. Pamiętajmy przy tym, że wymiana stolarki zewnętrznej powinna być przede wszystkim podyktowana poprawą warunków termicznych we wnętrzu, która z pewnością poskutkuje niższymi kosztami ogrzewania oraz komfortem mieszkania.

Stan tynków na ścianach

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie stanu i naprawa tynku na ścianach. Przed wykonaniem malowania lub tapetowania musimy mieć bowiem pewność, że wykonana praca nie będzie na darmo i po pewnym czasie nasza świeżo wykończona ściana nie będzie się kruszyć, a farba odchodzić.

W ocenie stanu tynków na ścianach czy suficie nie wystarczy jedynie ich ocena wizualna. Gołym okiem widać bowiem jedynie większe pęknięcia i rysy, jednak nie będziemy w stanie zauważyć potencjalnych odspojeń tynku. W tym celu należy dokładnie „opukać” ściany i nasłuchiwać charakterystycznych głuchych odgłosów. W miejscach, w których wykryjemy odspojony tynk, należy go skuć i położyć od nowa. Czasem niestety konieczna będzie jego całkowita wymiana – wyjaśnia ekspert z firmy Gral-Bud.