Duże formaty płytek – slaby i slimy. Zastosowanie i forma montażu

Wykańczając wnętrza naszych łazienek oraz kuchni coraz chętniej i częściej stosujemy duże formaty płytek, czyli slaby i slimy. Powiększają one optycznie pomieszczenie, a dzięki małej ilości spoin oraz fug całość podłogi jest spójna. Slaby i slimy to płytki niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz trudne warunki atmosferyczne. Sprawdźmy zatem, jakie jest ich zastosowanie oraz sposób montażu.

ukladanie-plytek

Wielkoformatowe płyty ceramiczne są designerskim hitem ostatnich miesięcy i coraz częściej wybierane są do urządzania łazienek oraz kuchni. Slaby i slimy cechuje bowiem nie tylko oryginalne, ciekawe wzornictwo, lecz również duża odporność na ścieranie, co jest szczególnie ważne w tego rodzaju pomieszczeniach. Co ciekawe, slimy były początkowo zaprojektowane jako płytki, służące do renowacji obiektów, z czasem jednak weszły także do prywatnych domów. Jakie jest zastosowanie dużych formatów płytek?

Zastosowanie

Płytki typ slim charakteryzują się przed przede wszystkim zmniejszoną grubością, od 3 do 5 mm. Dzięki temu można je układać na już istniejących okładzinach ceramicznych. Nie musimy skuwać ścian, a ponadto zyskujemy więcej przestrzeni. Tego typu płytki stosuje się przede wszystkim na ścianach wewnętrznych. Jeśli chcemy użyć ich na podłodze lub ścianach zewnętrznych, pamiętajmy aby użyć płytek wzmocnionych włóknem szklanym. Są bardziej elastyczne, dlatego możemy wykorzystać je do wykończenia ściany, biegnącej po łuku. Nieco grubsze płyty możemy natomiast bez obaw montować na ścianach oraz podłogach. Często są one również wykorzystywane do wyrównywania ścian. Tego typu płytki, o różnych rozmiarach oraz wzorach, znajdziemy w sieci salonów Argo, oferujących swoim klientom szeroki wybór produktów wykończeniowych.

Montaż

Ze względu na swoje gabaryty oraz specyficzne właściwości, montaż dużych płyt różni się nieco od tego montowania płytek o standardowych wymiarach. Przede wszystkim nie obędzie bez pracy zespołowej; przenoszenie oraz klejenie płytek wymaga pracy kilku osób. Przed montażem należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia; niezbędny będzie zestaw do transportu płyt wielkoformatowych, ręczna przecinarka z prowadnicą oraz przyssawkami, dyski ścierne oraz otwornice diamentowe. Przed położeniem płytek, upewnijmy się, że podłoże jest równe, nieodkształcalne oraz stabilne geometrycznie. Teraz nadszedł moment układania płytek. Przy tak dużych formatach spoina powinna być większa niż 5mm. Ponieważ czas odparowania wilgoci z tak dużych kafelków jest znacznie dłuższy, niż w przypadku tych o standardowych rozmiarach, fugowanie powinno rozpoczynać się znacznie później, mniej więcej po trzech dniach. Na koniec należy zaznaczyć, iż montaż omawianych płytek wymaga dużo większej precyzji, dokładności oraz skupienia. Jak w każdej tego typu pracy bowiem pośpiech jest najgorszym doradcą.