Na czym polega zakuwanie przewodów

Przewody hydrauliczne, potocznie nazywane również wężami hydraulicznymi to osprzęt znajdujący bardzo szerokie zastosowanie w bardzo różnorodnych dziedzinach działalności człowieka: motoryzacji, budownictwie, przemyśle i wielu innych. Jednym z najważniejszych etapów ich produkcji jest ich zakuwanie. Na czym to polega oraz dlaczego jest tak istotne – tego dowiemy się z poniższego artykułu.

zakuwanie przewodów

Do czego służą węże hydrauliczne?

Węże hydrauliczne to elementy wchodzące w skład urządzeń operujących na płynach, między innymi wodzie, oleju lub różnego rodzaju roztworach, a także gazach. Substancje te mogą mieć różne zastosowanie, np. mogą być czynnikiem roboczym w prasach hydraulicznych. W związku z tym węże przeznaczone do ich transportowania muszą być bezwzględnie szczelne, szczególnie na łączeniach. Ponadto wymagana jest od nich wysoka odporność na ciśnienie czynnika roboczego oraz czynniki atmosferyczne. Z tego powodu proces zakuwania, czyli montażu końcówek przewodu powinien zostać przeprowadzany profesjonalnie i z użyciem odpowiedniej technologii – w przeciwnym wypadku podczas pracy wąż może stracić szczelność, co uniemożliwia dalszą sprawną pracę całego urządzenia.

Jak wygląda zakuwanie przewodu?

Mimo, że solidne zakucie przewodu jest niezbędna do jego prawidłowej pracy, to nie jest to proces skomplikowany. –W pierwszej kolejności należy dany przewód przyciąć do pożądanej długości. Następnie w otwór węża wkłada się odpowiednie metalowe końcówki, a na te końcówki tzw. tulejski zaciskowe – wyjaśnia specjalista firmy Hydro-TorOstatnim etapem jest zakucie przewodu. W tym celu używa się specjalnego urządzenia, nazywanego zakuwarką lub zaciskarką – z jego pomocą ściska się przewóz z nałożoną końcówką, łącząc wszystkie elementy w nierozerwalną całość.

Charakterystyka elementów przewodów

Różne przewody mogą posiadać różne parametry, zależne przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane – należy pamiętać, że to właśnie od doboru parametrów zależy do jakich zadań będzie mógł zostać wykorzystany przewód. Przy wyborze przewodu powinno brać się pod uwagę między innymi jego średnicę, zakres dopuszczalnych temperatur oraz ciśnienia, a także ilość warstw, czyli tzw. oplotów. Również same końcówki mogą występować w różnych wersjach – każda z nich dostosowana jest do pracy w innych warunkach. Parametry końcówek to ich rozmiary (średnica oraz długość gwintu), a także rodzaj zakończenia i metoda montażu – pod tym względem końcówki dzielimy na zaciskane na stałe, które można usunąć jedynie poprzez odcięcie wraz z kawałkiem przewodu, oraz na końcówki skręcane, które można zdemontować i wykorzystać ponownie.