Charakterystyka farb silikonowych

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów farb. Różnią się one składem, przeznaczeniem i oczywiście paletą barw. Do malowania zewnętrznych elementów najbardziej nadają się farby silikonowe. Ich specyfika czyni je idealnymi do zastosowania w przypadku ścian budynków czy innych elementów znajdujący się na powietrzu. Jakie zatem cechy posiadają farby silikonowe?

Farby silikonowe do malowania elewacji

Farby silikonowe sprawdzają się najlepiej w przypadku elewacji budynków. Wyróżniają się one wysoką porowatością, dlatego też nadają się do tworzenia matowych powierzchni. Poza tym charakteryzuje je elastyczność, dzięki której warstwa farby nie ma tendencji do pękania. To kolejna cecha, która przemawia za używaniem tego typu preparatów do malowania elewacji. Nawet gwałtownie zmieniające się temperatury nie zaszkodzą farbie. Nie wchłania ona deszczu, dzięki czemu woda spływa po ścianie, przy okazji usuwając zanieczyszczenia. Ta cecha pozwala również zapobiec pojawianiu się grzybów i pleśni. Farby silikonowe są jednak paroprzepuszczalne, co jest szczególnie ważną właściwością wewnątrz budynków. Poza tym, w razie zabrudzeń łatwo umyć je nawet wodą z detergentem. Ich zaletą są również kwestie estetyczne.

Zastosowanie farb silikonowych

Chociaż farby silikonowe są polecane szczególnie do elewacji, to można używać ich też w innych przypadkach. Świetnie nadają się w kuchniach i łazienkach, bo są to pomieszczenia, gdzie często występuje wilgoć i wysoka temperatura. Jeśli chodzi o ściany, to farbami silikonowymi można malować również powierzchnie w holach i korytarzach. Do ochrony wykorzystuje się też farby bezbarwne. Niektórych z nich można używać do malowania elementów metalowych.

Jak malować farbą silikonową?

Na rynku dostępny jest duży wybór farb silikonowych. Występują one w bardzo wielu kolorach. Można je kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, np. w sklepie FarbArt. Jednak podczas używania ich trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, przed malowaniem farbę trzeba wymieszać. Jeśli jest to konieczne, można również dodać do niej wody, o ile jej objętość nie przekroczy 5% objętości farby. Poza tym, warto nakładać dwie warstwy produktu, najlepiej jeśli nie są zbyt cienkie. Farbę można rozprowadzać pędzlem, wałkiem albo z użyciem natrysku hydrodynamicznego. Wybór metody wpłynie prawdopodobnie na ostateczny wygląd pomalowanej powierzchni. Przykładowo, użycie tradycyjnych metod może powodować powstawaniem smug. Warto zatem dobrze rozważyć tę kwestię przed rozpoczęciem pracy.