Na co zwracać uwagę przy aranżacji sypialni?

Sypialnia jest wyjątkowym miejscem każdego domu. To tutaj regenerujemy siły, aby pełni energii stawić czoła wyzwaniom kolejnego dnia. Musi dawać odpoczynek, być przytulna i wygodna. Wbrew pozorom, jej urządzenie nie jest prostym zadaniem. Wiele osób ma nie lada problem, jak zaaranżować sypialniane wnętrze, aby dawało nam spokój i komfort. Na co wobec tego powinniśmy zwracać uwagę, aby cieszyć się odpoczynkiem we własnej sypialni?

sypialnia

Łóżko najważniejszym elementem

Najważniejszym elementem jest oczywiście łóżko. Ale gdzie je ustawić? Tak, aby z każdej strony móc swobodnie się na nim położyć. To bardzo ważne, nikt nie lubi spać od ściany i czuć się uwięziony. Jeżeli potrzebujemy miejsca na szafę czy komodę i nie mamy innego wyjścia, ulokujmy je w narożniku. Trudno, ktoś będzie musiał pójść na kompromis.

Łóżko oczywiście nie jest jedynym meblem znajdującym się w sypialni. Dlatego zanim kupimy to największe w sklepie, zastanówmy się, czego jeszcze potrzebujemy w tym pokoju. Nocnego stoliczka? Toaletki? To bardzo istotna kwestia, dlatego dokładnie ją przemyślmy.

Stonowane kolory

Przy aranżacji sypialni zwróćmy uwagę również na kolory, które mają w niej dominować. Sypialnia ma uspokajać, zachęcać do odpoczynku, dlatego krzykliwe barwy odpadają. Lepiej jest postawić na stonowaną paletę, przyjemną dla każdego oka. Bardziej wyraziste mogą być dodatki, np. narzuta na łóżku, poduszki albo ramki na zdjęcia, ustawione na niewielkiej szafeczce. Ma być przytulnie i przyjaźnie, pobudzające kolory zostawmy do innych pomieszczeń, np. do kuchni. Tutaj najlepiej sprawdzą się jasne, chłodne barwy, w których dobrze się odpoczywa.

Wielozadaniowe oświetlenie

W sypialni nie tylko śpimy. Tutaj również spędzamy wolny czas, np. czytając książkę. Dlatego oświetlenie nie może być zupełnie przygaszone. Koło łóżka powinna znajdować się lampka nocna czy kinkiet, który będziemy mogli włączyć, jeśli będziemy potrzebować więcej światła – dodaje Dagmara Stacewicz, właścicielka Studia Architektury Wnętrz Atre w Szczecinie. Architekci wnętrz zwracają uwagę na takie kwestie oraz dbają o to, aby było i komfortowo, i funkcjonalnie.

Przyjemny nastrój

O nastroju w sypialni decydują nie tylko kolory i oświetlenie, ale też – aranżacja samego okna. Nie da się ukryć, że te ładnie wyeksponowane „otwory na świat” dodają klimatu. Zastanówmy się, czy chcielibyśmy powiesić grube zasłony, zwiewną firankę, czy może postawimy na rolety? Wybór jest ogromny, najważniejsze, abyśmy dobrze czuli się we wnętrzu, w którym będziemy spędzać tak dużo czasu.