Zastosowanie stali żaroodpornej

Stal jest stopem żelaza z węglem. Tradycyjną metodą uzyskiwania stali jest tworzenie jej z surówki w procesie świeżenia, nowoczesnym sposobem z kolei są nowoczesne instalacje hutnicze. Tam stosowane są piece konwertorowe, łukowe oraz próżniowe, gdzie można otrzymać najwyższej jakości stal. Jednym z rodzajów stali jest stal żaroodporna.

stal zaroodporna

Wykorzystanie stali żaroodpornej

Stal żaroodporna jest przede wszystkim odporna na korozję, dlatego może zostać wykorzystana do produkcji różnego rodzaju pieców przemysłowych, wentylatorów, kotłów czy elementów transportowych, gdzie występują trudne warunki, jeśli chodzi o temperaturę.

Aby zwiększyć tą właściwość, do stopu można dodać aluminium, chrom bądź krzem – komentuje nasz ekspert ze sklepu internetowego El-Decor.

Z kolei wandan, wolfram czy molibden dodane do stopu, mają za zadanie zachować żarowytrzymałość stali. Taka stal służy głównie do produkcji blach żaroodpornych. Stal może wytrzymać temperaturę od 800 do nawet 1150 stopni Celsjusza.

Blachy żaroodporne jako jeden z wyrobów ze stali żaroodpornej

Blachy żaroodporne to blachy odporne na działanie gazów utleniających, dzięki wytworzeniu na jej powierzchni zwartej zgorzeliny. Wytrzymałość na korozję chemiczną pozwala wykorzystywać je do produkcji wspomnianych wcześniej kotłów czy pieców. Innymi przykładami tego rodzaju blachy są suszarnie, turbiny gazowe, skrzynki do nawęglania czy komory spalania. Warto zapoznać się z produktami oferującymi takie produkty, wytwarzanymi z najwyższej jakości materiałów, zwracając uwagę na rodzaj możliwych do zakupu elementów oraz możliwość tworzenia części od innych niż standardowe wymiarach, co czasami jest dla klienta kluczowe. Wówczas idealnie dopasujemy je do swoich potrzeb, które mogą być zróżnicowane w zależności od konkretnych zastosowań.