Zastosowanie płyt poliwęglanowych

Poliwęglan jest polimerem, który ma bardzo szerokie zastosowanie w dziedzinie tworzyw sztucznych i dzięki swoim właściwościom sukcesywnie wypiera m.in. szkło, szczególnie w budownictwie, zarówno miejskim, jak i domowym. Przyjrzyjmy się dokładnie cechom charakterystycznym poliwęglanu oraz zastosowaniu płyt z tego materiału w powszechnym użyciu.

Cechy i zastosowanie płyt z poliwęglanu

Poliwęglan posiada cechy, które powodują, że często wykorzystuje się ten materiał w budownictwie. Łączy bowiem w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne właściwości innych materiałów. Płyty produkowane z poliwęglanu są bardzo odporne na pękania oraz uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że z powodzeniem zastępują szkło (również z powodu przezroczystości) np. w budynkach narażonych na wandalizm, samolotach, szybach hełmów astronautów oraz kierowców F1, ponieważ materiał jest na tyle twardy, że wytrzymuje duże różnice ciśnień, a także uderzenia młotkiem lub kamieniem. Ponadto, poliwęglany dobrze przepuszczają promienie słoneczne, są lekkie i trwałe niczym aluminium.

Rodzaje płyt poliwęglanowych i ich konserwacja

Wśród płyt poliwęglanowych można wyróżnić:

  • Płyty z poliwęglanu litego – bardzo lekkie, cechują się dobrą termoizolacyjnością i nie są wrażliwe na działanie promieni UV. Stosowane jako formy wszelkich oszkleń, np. szklarni oraz hal sportowych, zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i publicznym.
  • Płyty z poliwęglanu komorowego – bardziej wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych niż płyty wytwarzane z poliwęglanu litego. Poliwęglan komorowy jest produkowany na bazie żywic poliwęglanowych. Płyty z tego materiału znakomicie nadają się do roli zadaszeń lub świetlików oraz sufitów podwieszanych (z różnych kształtów płyt i rozmiarów lub z pojedynczych płyt) i ścian działowych. Nie są jednak odporne na działanie promieni UV, dlatego pokrywa się je warstwą akrylu, która stanowi osłonę, i zwraca ją w kierunku promieniowania (w przypadku krycia z obu stron nie ma to znaczenia). Płyty z poliwęglanu komorowego często wykorzystuje się do budowy ekranów przy autostradach.

Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji płyt poliwęglanowych. Do ich mycia należy używać letniej wody z dodatkiem łagodnych środków czystości, unikać czyszczenia na sucho, a także kontaktu rozpuszczalnikiem butylowym oraz alkoholem izopropylowym – ostrzega specjalista z firmy Scala Plastics Poland sp. z o.o., która jest dystrybutorem artykułów wielu światowych producentów z branży budowlanej, w tym płyt z poliwęglanu i PVC.