Zalety wynajmu powierzchni magazynowych

Firmy transportowe lub kurierskie, małe przedsiębiorstwa i wielkie sklepy internetowe – każda z tych działalności, szczególnie na etapie rozwoju, potrzebuje powierzchni magazynowych. Tutaj pojawia się pytanie: czy korzystniej będzie wybudować magazyn na własną rękę, czy zdecydować się na jego wynajem? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do lektury.

Budowa czy wynajem?

Budowa magazynu może okazać się inwestycją, w którą trzeba włożyć dużo czasu, pracy i pieniędzy. Przed jej dokonaniem należy wziąć pod uwagę dużo czynników, takich jak m.in. koszt i lokalizacja, aby móc swobodnie przetransportować towar z magazynu w dane miejsce oraz na odwrót. Jest to jednak rozwiązanie pracochłonne, najlepiej przebiegające pod nadzorem, angażujące cenny dla przedsiębiorcy czas. Alternatywą dla niego jest wynajem powierzchni magazynowej, który jest na pewno mniej obciążający finansowo niż budowa od podstaw.

Korzyści dla wynajmującego magazyn

Jakie są jeszcze korzyści wynikające z wynajmu magazynu? Produkty można składować bezpośrednio po dopełnieniu niezbędnych formalności, a ponadto dobrać magazyn dokładnie pod względem indywidualnych zapotrzebowań – wielkości, warunków oraz lokalizacji. Pomagają w tym fachowi doradcy, którzy po przeanalizowaniu warunków rynkowych znajdą najodpowiedniejszą komercyjnie lokalizację dla towaru firmy.

W przypadku zawieszenia lub zakończenia działalności, a także zmiany lokalizacji przedsiębiorstwa, wystarczy wypowiedzieć umowę najmu. Nie trzeba martwić się o zbędną powierzchnię, która zamieni się w pustostan. Same formalności nie zajmują dużo czasu, ponieważ nie są zbyt skomplikowane. W dodatku dzięki wynajmowaniu powierzchni magazynowej nie trzeba ponosić kosztów napraw czy konserwacji budynku. Tym, jak również opłatami administracyjnymi i dbałością o atrakcyjność i funkcjonalność magazynu, zajmuje się jego właściciel. Wynajmujący musi pilnować jedynie opłat związanych z eksploatacją wynajmowanej powierzchni.

Magazyny w parkach logistycznych

Usługa wynajmu powierzchni magazynowej jest dostępna w Centrum Logistycznym DMT, oferującym swoim klientom nowoczesny magazyn w Pruszkowie podzielony na dwa terminale: T1 i T2, które posiadają łącznie 12 000 miejsc paletowych oraz 3000 półek. Magazyn T2 jest przystosowany do przechowywania produktów (farmaceutyki, dodatki paszowe i suplementy diety) w różnych zakresach temperaturach, w tym ciekłym azocie oraz suchym lodzie.