Zalety użytkowania kominka w domu

Kominek w salonie nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat – zwłaszcza w zimowe wieczory, kiedy za oknem szaleje śnieżyca, a domownicy gromadzą się przy ogniu z kubkami gorącej czekolady. Atmosfera ciepła i przytulności pozwala trwać w tym stanie przez długi czas. Jakie jeszcze korzyści może przynieść zamontowanie kominka w salonie? Czy warto się na to zdecydować?

Kominek jako źródło ciepła

Decyzję o kominku trzeba podjąć już na etapie budowy domu. Niestety później nie da się go w łatwy sposób wstawić do salonu. Nawet jeśli kominek stanowi główne źródło ciepła, to musi współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi. Kolejną opcją jest praca kominka tylko jako wspomaganie systemu grzewczego. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku awarii głównego źródła ciepła czy szczególnie dokuczliwych mrozów. Ostatnim wariantem jest posiadanie kominka jedynie w celach dekoracyjnych. Można go wówczas szybko rozpalić, kiedy jest taka potrzeba i cieszyć się jego ciepłem w chłodniejsze wieczory.

Ważną częścią kominków są wkłady. W zależności od przeznaczenia kominka, wybiera się wkład mogący zapewnić odpowiednio długi czas utrzymywania żaru. W kominkach służących do ogrzewania całego domu powinno to być ponad 10 godzin, w pomocniczych kilka godzin, a w dekoracyjnych czas ten nie jest określony.

Czy warto mieć kominek w domu?

Jeśli kominek jest głównym źródłem ciepła, użytkowanie go z czasem może stać się niewygodne. Niektórzy twierdzą, że salon siłą rzeczy zamienia się wtedy w kotłownię. Codzienne używanie kominka wiąże się z koniecznością robienia zapasów drewna oraz częstszego malowania ścian.  Urządzenia nie można długo pozostawiać bez nadzoru. Dlatego też zaleca się korzystanie z kominka okazjonalnie.

Jeśli jednak chcesz, aby to urządzenie stanowiło główne źródło ciepła w Twoim domu, to rozwiązanie ma też zalety. Nowoczesne kominki są wyposażone w technologie, które usprawniają działanie systemu. To rozwiązanie jest też niewątpliwie tańsze i zdrowsze od innych konwencjonalnych sposobów ogrzewania. Znaczenie ma również wybór wkładu.

Zasada działania kominków powietrznych polega na tym, że przepływające przez wkład powietrze jest ogrzewane i rozprowadzanie do poszczególnych pomieszczeń. W kominkach z płaszczem wodnym podgrzana woda wykorzystywana jest do ogrzewania pomieszczeń w obiegu zamkniętym – mówi pracownik firmy PAMA. To tylko niektóre rodzaje wkładów.

Poza zaletami czysto technicznymi, istotna jest też po prostu atmosfera, którą kominek wprowadza do salonu. Bardzo sprzyja on rodzinnym spotkaniom podczas chłodnych wieczorów. Pamiętaj, ze bardzo ważne jest, żeby kominek był dobrze wykonany, dlatego dobrze korzystać z usług doświadczonych fachowców.