Wentylacja i klimatyzacja: podobieństwa i różnice

Wentylacja i klimatyzacja – obie te instalacje pełnią ważne funkcje w nowoczesnym budownictwie. Obie też posiadają pewne cechy wspólne i przez to czasem są ze sobą mylone. Co należy o nich wiedzieć, by móc je od siebie rozróżnić? Krótkie prezentacje ich funkcji i budowy pozwolą rozwiać wiele z wątpliwości.

wentylacja

Wentylacja – co to takiego?

Mimo, że instalacja wentylacyjna jest bardzo prosta, to funkcja jaką pełni jest niezwykle istotna. W przypadku budownictwa mieszkaniowego jej zadaniem jest przede wszystkim odprowadzanie brzydkich zapachów, zanieczyszczeń oraz nadmiaru wilgoci z powietrza znajdującego się w pomieszczenia. Brak wentylacji lub jej niewłaściwie działanie (np. z powodu nieszczelności i niedrożności kanałów) w krótkim czasie prowadzi do znacznego pogorszenia komfortu mieszkania, a w ekstremalnych przypadkach nawet do poważnych problemów ze zdrowiem mieszkańców i użytkowników obiektu. Nieodprowadzona wilgoć ma negatywny wpływ również na konstrukcję domu – wsiąka ona w strukturę ścian i mebli, stwarzając warunki do rozmnażania się grzybów i pleśni. W efekcie ściana niszczona jest od środka i traci swą wytrzymałości. Wentylację można podzielić na grawitacyjną, działająca w oparciu o naturalną różnicę ciśnień w pomieszczeniu i w środowisku zewnętrznym, oraz mechaniczną, w której przepływ powietrza wymuszany jest przez wirniki wentylatorów. Wentylacja mechaniczna stosowana jest przede wszystkim w  obiektach, do których powietrze musi być dostarczane z zewnątrz – w biurowcach, centrach handlowych, nowoczesnych dworcach, lotniskach i stacjach metra

Klimatyzacja i jej funkcjonowanie

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że klimatyzacja pełni funkcję podobną do wentylacji, gdyż również wymusza ruch powietrza. Różnicę stanowi fakt, że powietrze nie ulega wymianie, cyrkulacja zachodzi w ramach jednego pomieszczenia. Zamknięty obieg ma duże znaczenie dla efektywności klimatyzacji, gdyż jej zadaniem jest – w zależności od tego, w jakim trybie pracuje – schładzanie lub ocieplanie powietrza. Przy obiegu otwartym i stałym napływie ciepłego lub gorącego powietrza z zewnątrz, wydajność klimatyzacji byłaby znacznie niższa. Również zasada, na jakiej opiera się działanie klimatyzacji jest zupełnie inna. Główne elementy klimatyzatora to dwie jednostki – jedna z nich umieszczona jest wewnątrz pomieszczenia, druga natomiast na zewnątrz budynku. Jednostki połączone są ze sobą za pomocą przewodów, w których krąży czynnik chłodzący. Najważniejsze elementy wewnątrz jednostek to wymienniki ciepła oraz wentylatory, wymuszające ruch powietrza wokół nich. W przypadku chłodzenia w wewnętrznym wymienniku czynnik chłodzący pobiera energię cieplną z powietrza, następnie wędruje do sprężarki, które zwiększa jego ciśnienie i temperaturę i kieruje się do zewnętrznego wymiennika. Tam ciepło zostaje oddane. Schłodzony czynnik trafia do zaworu rozprężnego, który zmniejsza jego ciśnienie i ochładza go. Na koniec czynnik trafia ponownie do wewnętrznego wymiennika i cały proces zaczyna się od początku. Dzięki filtrom klimatyzator do pewnego stopnia oczyszcza powietrze z drobnoustrojów, należy jednak pamiętać o jego regularnym czyszczeniu – w przeciwnym wypadku stanie się on siedliskiem grzybów i bakterii. Klimatyzacja jest obecnie standardem w wysokiej klasy nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Wyposażone w nią domy i mieszkania znajdziemy w ofercie firmy deweloperskiej DomBud w Katowicach.