W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne? Czy instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd przez cały rok?

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu wiele osób zastanawia się, czy warto w nie inwestować? Zalet fotowoltaiki jest naprawdę wiele, jednak  nadal pojawiają się wątpliwości czy to rozwiązanie sprawdza się w naszym klimacie. Aby się o tym przekonać, warto znać zasady działania instalacji. Dowiedz się, w jaki sposób panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd i przekonaj się, że naprawdę warto!

Panele solarne zimą

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele składają się z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują padające na nie promienie słoneczne do wytwarzania energii. Zachodzi w nich tak zwane zjawisko fotoelektryczne, czyli zamiana promieni słonecznych na prąd stały. Jest to możliwe dzięki budowie ogniw, głównym ich składnikiem jest krzem, który wykazuje duże właściwości przewodnikowe. Ogniwo fotowoltaiczne składa się z dwóch płytek, zewnętrznej naładowanej ujemnie, na którą padają cząstki światła – fotony, oraz wewnętrznej dodatniej. Między nimi pozostaje przestrzeń zwana warstwą graniczną, w której tworzy się pole elektryczne. Po zamknięciu obwodu odbiornikiem energii wytworzony zostaje prąd stały, który następnie trafia do inwertera (falownika). Tam przetworzony zostaje na prąd zmienny, który może trafić do domowych gniazdek.

Największym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele złożone z pojedynczych ogniw, jednak najbardziej istotną funkcję spełnia falownik. To on odpowiedzialny jest nie tylko za zamianę prądu stałego w prąd zmienny, ale przede wszystkim nadzoruje pracę całej instalacji. Dzięki niemu można pozyskiwać również dane o instalacji i statystyki jej działania.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa zimą?

Do wytworzenia prądu niezbędne są promienie słoneczne, a one docierają do ziemi nawet w pochmurne dni. O ich intensywności nie świadczy temperatura, która w polskich warunkach często bywa niska, lecz ilość światła. W zimowe dni, mimo że są krótkie i pochmurne, również jest jasno. To wystarczy, aby panele fotowoltaiczne zaczęły działać. Oczywiście o tej porze roku prądu powstanie mniej niż w okresie letnim, jednak instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok.

Warto też pamiętać, że prąd wytworzony latem można magazynować w sieci, dlatego letnia nadprodukcja jest wykorzystywana zimą. Aby tak było, należy odpowiednio dobrać wielkość instalacji, dlatego instalator fotowoltaiki SolarisOZE oferuje indywidualny i bezpłatny audyt energetyczny. Dzięki niemu instalacja będzie składała się z odpowiedniej ilości ogniw fotowoltaicznych, która będzie w stanie wytworzyć ilość prądu pokrywającą całoroczne zapotrzebowanie.