Systemy antyzalaniowe – domy, serwerownie i biura

Zalanie budynku niesie ze sobą spore straty materialne, dlatego warto zabezpieczyć się na taką okoliczność. Najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla domów, jak i biur czy serwerowni, są specjalne systemy antyzalaniowe.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą pojawianie się coraz to nowych rozwiązań technologicznych dla gospodarstw domowych i biur. Wiele z nich wymaga montażu sporej ilości doprowadzających wodę „wężyków”. Nie są one jednak niezawodne i zdarza się, że ulegają uszkodzeniom i stają się źródłem wycieku wody.

Woda może wyciekać z kranów, a także ze zmywarki, pralki, lodówki z dystrybutorem lodu, ekspresu do kawy, zestawu filtrów do uzdatniania wody i z kotła gazowego i jego osprzętu. Posiadanie tych sprzętów rodzi więc potencjalne zagrożenie nie tylko dla danego mieszkania, ale i sąsiadujących z nim lokali. Skutki mogą być katastrofalne, dlatego najlepiej zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego zalania. Wystarczy do tego dobry system przeciwzalaniowy.

–Takie systemy są już bardzo popularne w Skandynawii, w tym przede wszystkim w Norwegii, gdzie ich instalacja jest usankcjonowana prawnie, a do tego wiąże się z ulgami w składkach ubezpieczeniowych – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę DESTO.

Budowa systemu przeciwzalaniowego

Na system antyzalaniowy składają się trzy elementy. Jednym z nich jest zespół sond zalania, których zadaniem jest wykrywanie wody w wybranych pomieszczeniach. Kolejnym elementem są dwa elektrozawory (po jednym na ciepłej i zimnej wodzie), odcinające dopływ wody w momencie wykrycia zagrożenia zalaniem. Ostatnią częścią systemu jest centralka, która steruje parą czujników i zaworów.

Podsumowując, system przeciwzalaniowy powinien znaleźć się w każdym budynku, w którym istnieje ryzyko zalania. Przyda się nie tylko w mieszkaniu czy domu, ale i w biurach oraz serwerowniach – miejscach pełnych cennych sprzętów elektronicznych, których zalanie mogłoby być prawdziwą katastrofą. Warto zapobiegać zalaniu, aby uniknąć strat finansowych oraz innych przykrych konsekwencji.