Sposoby ważenia silosów

Silosy są najczęściej dużymi budowlami, w których tymczasowo przechowuje się sypkie materiały, ale mają również postać cysterny przeznaczonej do ich przewożenia. Kłopotem może być zważenie zawartej w nich ilości komponentów, ale i na to są sposoby. Jakie? O tym poniżej.

wazenie silosow

Wagi zbiornikowe jako sposób na ważenie materiału w silosach

Do ważenia dużych zbiorników magazynowych, takich jak silosy, służą różnego rodzaju czujniki tensometryczne, wzmacniacze, wskaźniki oraz sterowniki wagowe, które znajdują zastosowanie w wagach zbiornikowych wykonywanych pod indywidualne zamówienia. Istotną informacją dla procesu technologicznego jest ilość materiału znajdującego się w silosie. Czujniki działają w oparciu o zasadę odkształcenia belek, które poddawane są siłom ściskającym. Siła jest przekształcana na sygnał elektryczny dzięki tensometrom. Do ich produkcji używa się wysokogatunkowej stali nierdzewnej, która zapewnia bardzo wysoką powtarzalność pomiaru ciężaru.

Cechy czujników tensometrycznych

Czujniki tensometryczne umieszcza się pod podporami silosu lub platformy wagowej i w połączeniu z właściwymi urządzeniami pomiarowymi można za ich pomocą zrealizować pomiar mas. Ich wybór zależy od materiału, rodzaju obciążeń czy temperatury pracy. Tensometry mają jednak dużą czułość i dokładność, są odporne na drgania oraz wstrząsy i mogą pracować w wysokich temperaturach, a wersje Ex czujników pozwalają na dokonywanie pomiarów w strefach zagrożonych wybuchem.

Wagi zbiornikowe są wyposażone również w mierniki wagowe, które sterują urządzeniami wykonawczymi dla zbiorników – zaworami, podajnikami, zasuwami, oraz pozwalają na komunikację z nadrzędnymi systemami sterowania całym procesem.

Zaletami stosowania wag zbiornikowych jest ciągły pomiar masy zbiorników oraz odważanie i dozowanie zadanych porcji materiału w sposób ciągły – zauważa ekspert międzynarodowej firmy Precia Molen, która oferuje m.in. różnego rodzaju wagi do pomiarów przemysłowych.