Samodzielny montaż fotowoltaiki – czy to możliwe?

W Polsce i na całym świecie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w zasilanie budynków energią słoneczną. Stworzenie takiego systemu wymaga zamontowania konkretnych elementów w określonych miejscach. Proces ten wiąże się z koniecznością dysponowania odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Czy da się samodzielnie zamontować fotowoltaikę?

Wymagania podczas montażu fotowoltaiki

Montaż fotowoltaiki wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Do prawidłowego rozmieszczenia, przymocowania i połączenia poszczególnych elementów konieczne jest dysponowanie nie tylko wiedzą i umiejętnościami, lecz także uprawnieniami nadanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Osoby niewykwalifikowane nie są w stanie zachować wszelkich norm bezpieczeństwa, jednocześnie tworząc w pełni poprawną, działającą instalację.

– Montaż fotowoltaiki jest dużym wydatkiem, a przeprowadzenie go przez profesjonalne firmy to gwarancja prawidłowego wykonania prac. Samodzielne działania często przyczyniają się do usterek, które generują jeszcze większe koszty niż pomoc wykwalifikowanej ekipy – mówi specjalista z firmy Alex Electro zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi w Białymstoku i okolicach.

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej technice, lecz także o takich czynnikach, jak położenie czy nachylenie dachu względem słońca. Specjaliści mogą szybko wyliczyć optymalną lokalizację instalacji, czego często nie są w stanie zrobić amatorzy. Projektując system, należy także wziąć pod uwagę ewentualne zagrożenia w postaci rosnących drzew, które z czasem mogą zacienić dach.

Czy warto samodzielnie montować fotowoltaikę?

Teoretycznie samodzielny montaż fotowoltaiki jest możliwy, ale dana osoba musi dysponować odpowiednimi umiejętnościami i certyfikatami. Taki krok nie jest jednak opłacalny. Kupując poszczególne elementy instalacji, można liczyć na kilkuletnią gwarancję. W sytuacji, gdy montaż następuje bez udziału profesjonalnej firmy, producent zazwyczaj przerywa taką ochronę, dlatego w razie odkrycia wad w zakupionym sprzęcie nie ma możliwości jego wymienienia.

Ważny jest także aspekt finansowy. Kupując elementy systemów fotowoltaicznych na własną rękę, zapłacisz VAT wynoszący 23%. Jeśli skorzystasz z usług profesjonalnych firm, podatek ten spadnie do 8%. Fotowoltaika nie jest tanią inwestycją, dlatego po doliczeniu kosztów montażu ceny prawdopodobnie okażą bardzo zbliżone, a dodatkowo będziesz musiał kupić także narzędzia, przejść szkolenia i poświęcić swój czas.

Samodzielny montaż fotowoltaiki zwykle się nie opłaca. Zdobycie wiedzy i uprawnień zajmuje dużo czasu, a nawet najbardziej wprawiony majsterkowicz nie jest w stanie przewidzieć wielu kwestii związanych z eksploatacją stworzonego systemu. Z tego powodu znacznie lepszym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, która od lat zajmuje się montażem fotowoltaiki. Specjaliści mogą stworzyć odpowiedni kosztorys i projekt, dopasowując parametry inwestycji do charakterystyki danego budynku. Wówczas można liczyć również na utrzymanie gwarancji na poszczególne części oraz poprawne wykonanie prac.