Nowoczesne technologie domowe korzystające z odnawialnych źródeł energii

Dynamiczny rozwój technologii w ostatnim czasie zaowocował powstaniem licznych rozwiązań związanych z przetwarzaniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Cieszą się one coraz większą popularnością również w zastosowaniach domowych. Jakie to rozwiązania i co warto o nich wiedzieć?

energia

Pompy ciepła

Termin „pompa ciepła” nie jest przypadkowa, bowiem urządzenia te same w sobie nie wytwarzają energii cieplnej, lecz jedynie transportują ją, „przepompowują” ze źródła do domowego obiegu. Aby móc spełniać swoje zadanie pompy ciepła muszą być podłączone do specjalnego wymiennika, czyli sieci rurek po których krąży płynny czynnik grzewczy. Instalacje te montowane są w zbiornikach wodnych, pod powierzchnią ziemi bądź ustawiane w przewiewnym miejscu. Czynnik grzewczy ogrzewa się od ciepła środowiska i oddaje zgromadzoną energię do pompy, które następnie dystrybuuje tę energię w instalacji grzewczej.

Fotowoltaika

Panele słoneczne to urządzenia pozwalające wykorzystać najbardziej wydajne znane ludzkości źródło energii, czyli promieniowanie słoneczne. Rozwiązanie to znane jest od lat, jednak w Polsce nie cieszy się zbyt duża popularnością, głównie ze względu na przekonanie, że w polskim klimacie nie przyniesie ono realnych oszczędności. Jest to błędne rozumowanie

– Ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się pane nie potrzebują słonecznej, bezchmurnej pogody aby dostarczać nam energii – wyjaśnia specjalista firmy MIR Energia, zajmującej się między innymi technologia wykorzystującymi odnawialne źródła energii – Działają również w czasie zachmurzenia, choć faktycznie ich wydajność przy takiej pogodzie spada. Niemniej jednak jest to rozwiązanie dużo skuteczniejsze niż np. elektrownie wiatrowej, jeszcze silniej uzależnione od warunków pogodowych.

Rekuperacja

Rekuperator to urządzenie pozwalające odzyskać energię cieplną z powietrza opuszczającego budynek – wyposażane są w niego instalacje wentylacji mechanicznej, w które powietrze jest doprowadzane i odprowadzane z budynku za pomocą wentylatorów. Rekuperator przyjmuje formę metalowego wymiennika, zlokalizowanego między kanałami, którymi powietrze wędruje w obie strony. Energia cieplna zawarta w zanieczyszczonym powietrzu opuszczającym pomieszczenie zostaje odzyskana przez wymiennik i przekazana do strumienia świeżego powietrza napływającego z przeciwnej strony. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebną do ogrzewania budynku.