Nowoczesne centrale wentylacyjne do budynków mieszkalnych. Charakterystyka

Producenci z branży HVACR inwestują duże pieniądze w badania, co pozwala stale rozwijać im swoje produkty. Nie powinno więc dziwić, że dzisiejsze centrale wentylacyjne charakteryzują się znacznie większymi możliwościami niż te montowane jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Czym wyróżniają się nowoczesne centrale wentylacyjne do budynków mieszkalnych?

Centrala wentylacyjna

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła 

Najbardziej charakterystyczną cechą nowoczesnych central wentylacyjnych do budynków mieszkalnych jest funkcja odzysku ciepła. Jest ona na tyle przełomowa, że dla odróżnienia od wcześniej stosowanych rozwiązań technologicznych takie centrale wentylacyjne określane są mianem rekuperatorów. Nie tylko wyciągają one zużyte powietrze z pomieszczeń i nawiewają świeże powietrze za pomocą wentylatorów, ale również odzyskują część energii z powietrza wywiewanego, aby następnie przekazać ją powietrzu nawiewanemu. Jest to możliwe dzięki wymiennikowi ciepła. Strumienie powietrza przechodzące przez wymiennik nie mieszają się, a jedynie płyną blisko siebie, dzięki czemu dochodzi do wymiany energii pomiędzy nimi. Najlepsze modele rekuperatorów, wyposażone w spiralno-przeciwprądowe wymienniki ciepła o dużej powierzchni, charakteryzują się odzyskiem ciepła na poziomie ponad 90%.

Funkcje nowoczesnych rekuperatorów 

Nowoczesne rekuperatory, które oferuje między innymi producent central wentylacyjnych Nikol z Białegostoku, wyróżniają się wieloma zaletami, którymi nie mogą się pochwalić urządzenia starszego typu. Wyposażone są w wentylatory EC o możliwości regulacji wydajności co 1%, które zapewniają bardzo niskie zużycie energii elektrycznej. Obudowy takich central produkowane są często z kompozytu przekładkowego, co pozwala poprawić ich izolację akustyczną i termiczną. Poszczególne elementy rekuperatorów są rozmieszczone w przejrzysty sposób, co ułatwia przeprowadzanie czynności konserwacyjnych bez konieczności wzywania ekipy serwisowej.

Sterowanie nowoczesnymi centralami wentylacyjnymi jest możliwe zarówno z poziomu dotykowego panelu, jak i za pomocą aplikacji na telefon lub tablet. Dzięki specjalnemu sterownikowi rekuperatory mogą współpracować z czujnikami wilgotności i dwutlenku węgla oraz alarmem. Można je również przystosować do kooperacji z gruntowymi wymiennikami ciepła, które zwiększają sprawność systemu poprzez wstępne przygotowanie powietrza docierającego do rekuperatora. Dzięki obecności automatycznego by-passa rekuperator może zaś pracować jak zwykła centrala wentylacyjna bez odzysku ciepła, co jest korzystne przede wszystkim w okresie letnim.