Na czym polega obróbka CNC?

W branży przemysłowej, w tym w zakładach produkcyjnych oraz w fabrykach, ogromne znaczenie ma wydajność stosowanych tam technologii. Dlatego też procesy takie jak obróbka tworzyw są nieustannie ulepszane. W tym celu wykorzystuje się coraz częściej zaawansowane rozwiązania, komputery, a także złożone oprogramowanie. Właśnie w ten sposób powstała metoda obróbki CNC.

Obróbka CNC – to takiego?

CNC to skrót od nazwy Computerized Numerical Control. Pojęcie to odnosi się do szerokiej gamy urządzeń, które są sterowane numerycznie.

Urządzeniami takimi są na przykład obrabiarki wykorzystywane do frezowania materiału. Proces obróbki CNC składa się trzech zasadniczych etapów. Pierwszym z nich jest projektowanie komputerowe, czyli sporządzanie projektu zawierającego wszelkie informacje na temat przedmiotu, który ma powstać. Drugi etap obejmuje przetwarzanie tych danych przez komputer. Obróbkę CNC kończy proces wykonywania danego elementu.

Obróbka ta coraz częściej zastępuje tradycyjne metody kształtowania tworzyw i produkcji różnych przedmiotów. Urządzenia sterowane przy pomocy komputerów działają automatycznie. Dzięki temu ostateczny efekt obrabiania oraz wydajność tego procesu są tak imponujące, a obrabiarki sterowane numerycznie stopniowo wypierają konwencjonalne urządzenia.

Obróbka CNC wygrywa z tradycyjnymi metodami formowania materiałów i wytwarzania elementów pod wieloma względami. Dlatego też trudno dziwić się temu, że technologia ta cieszy się taką popularnością w przemyśle czy w zakładach zajmujących się produkcją. Obrabianie z użyciem technologii CNC niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców – mówi ekspert z firmy R&S Święcińscy z Białegostoku.

Jakie zalety ma obróbka CNC?

Obróbka CNC wyróżnia się nieprzeciętną szybkością. Dlatego dzięki sterowanym numerycznie obrabiarkom w krótkim czasie może powstać cała seria elementów. Mogą one być jednak także używane do produkcji jednostkowej.

Ponadto dane na temat parametrów projektów są zapisywane. Nie trzeba ich ponownie wprowadzać, chcąc wznowić produkcję konkretnej serii. Czynniki te zadecydowały o tym, że obróbka CNC jest tak wydajną technologią.

Wykorzystanie tej techniki oznacza też spore oszczędności, jeżeli chodzi o zużywany materiał. Maszyny sterowane przez komputery niwelują problem niepotrzebnych strat surowca.

Mimo tego obróbka CNC gwarantuje nieporównywalnie większą precyzję niż obróbka ręczna. Wszystkie elementy są wykonywane dokładnie z projektem. Oprócz tego cechuje je powtarzalność co do ich wymiarów i kształtów.