Jedna forma oświetlenia – różne zastosowania

Coraz częściej nasze wybory zakupowe nie są przypadkowe. Tworzenie spójnych aranżacji jest podstawą eleganckiego wystroju wnętrz. Architekci odchodzą od zamkniętych przestrzeni, wnętrza otwierają się na siebie i przenikają. Płaszczyzny zaczynają służyć różnym celom, w ramach tego samego pomieszczenia.

oswietlenie

Ogólnie przyjętym rozwiązaniem architektonicznym jest połączenie jadalni z salonem i aneksem kuchennym. Trzy różne funkcje w ramach jednej przestrzeni wymagają zastosowania przemyślanych rozwiązań, w tym również jeśli chodzi o oświetlenie.

Różne typy oświetlenia

jedna-forma-oswietlenia-rozne-zastosowania-1

W różnych przestrzeniach są potrzebne różne typy oświetlenia. Blaty kuchenne muszą być dobrze doświetlone, aby praca na nich była wygodna i ergonomiczna. Chcąc osiągnąć pożądany efekt możemy zastosować kinkiety z serii Joel brytyjskiego producenta Astro Lighting. Oświetli on powierzchnię pracy kierując wiązkę światła dokładnie tam, gdzie jest ona niezbędna. Wybierając oświetlenie nad stół możemy wykorzystać kolejną lampę z tej samej serii, tym razem typową, wiszącą oprawę, dzięki temu zachowamy stylistyczną spójność.

jedna-forma-oswietlenia-rozne-zastosowania-3

Do właściwego oświetlenia dużego wnętrza otwierającego się na strefę wypoczynkową potrzebne będą kolejne typy lamp. Dzięki temu, że obecnie oferowane serie opraw stanowią kompletny i zgrany zestaw różnych typów oświetlenia, mamy możliwość utrzymać połączone ze sobą wnętrza w jednolitej stylistyce. Do oświetlenia strefy wypoczynkowej możemy zastosować nie tylko użyte już nad stołem wiszące oprawy Joel, ale również jego podłogowy, stojący odpowiednik, który doświetli np. przestrzeń do czytania, a jednocześnie całość pozostanie utrzymana w zgranej stylistyce.

Oświetlenie sypialni i łazienki

jedna-forma-oswietlenia-rozne-zastosowania-4

Jednak nie tylko wnętrza kuchenno-jadalniane wymagają od nas zachowania jednolitego wystroju. Coraz bardziej upowszechniony staje się trend otwierania sypialni na przyległą do niej łazienkę. Te skrajnie różne, pod względem wymagań technicznych, pomieszczenia mogą zostać połączone dzięki zastosowaniu tych samych opraw oświetleniowych. Sypialnia wymaga oświetlenia delikatnego, rozproszonego i intymnego, zaś łazienka dobrze, aby była oświetlona w sposób pobudzający i intensywny. Warto zamontować przy wezgłowiu łóżka kinkiety z materiałowymi abażurami, jednocześnie takie same, wyposażone w zestaw uszczelniający IP 44 na łazienkowym lustrze. Wówczas zarówno sypialnia, jak i otwarta na nią łazienka zachowają wspólnotę wystroju. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy nie tylko pasujące do siebie wnętrza, ale również dodatkową ilość światła, które odbite od tafli lustra, rozjaśni nasza łazienkę.

Zalety stosowania jednej formy oświetlenia

jedna-forma-oswietlenia-rozne-zastosowania-5

Stosując jedną formę w różnych aranżacjach i typach oświetlenia mamy możliwość tworzyć wnętrza nieprzypadkowe i eleganckie. Dodatkową zaletą wykorzystywania całych rodzin opraw oświetleniowych w wystroju wnętrz jest fakt, że uzyskujemy spójne stylistycznie wnętrza bez konieczności ryzykownego łączenia różnych, często przypadkowych lamp.

jedna-forma-oswietlenia-rozne-zastosowania-2

Dodatkowo wnętrza, które służą różnym celom mogą być w naturalny sposób połączone właśnie dzięki jednej formie oświetlenia wykorzystanej w różnych celach.