Jakie zalety ma automatyczna brama garażowa?

Nowa brama garażowa to niemały wydatek, dlatego warto wybrać taką, która będzie służyć przez długie lata. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele nowoczesnych typów bram, które nie wymagają ręcznego otwierania. Bramy automatyczne, to wygodne rozwiązanie dla osób, które codziennie parkują auto.

automatyczna-brama-garazowa

Bramy rozwierane

Wyróżnia się cztery podstawowe typy bram garażowych: rozwierane, uchylne, segmentowe i rolowane. Bramy rozwierane to bramy tradycyjne, które niegdyś były najpopularniejsze. Obecnie są natomiast instalowane coraz rzadziej, gdyż sposób ich otwierania jest zdecydowanie najmniej wygodny, są zazwyczaj otwierane ręcznie. Plusem zastosowania tego typu bram jest natomiast to, że do ich otwierania i zamykania nie potrzeba dużo miejsca w środku garażu. Jednak przed garażem musi znaleźć się miejsce na korzystanie z tradycyjnych wrót. Musi go być przynajmniej tyle, ile wynosi szerokość jednego skrzydła.

Bramy uchylne

Z kolei bramy uchylne potrzebują miejsca do otwarcia i zamknięcia nie tylko przed garażem, ale i w nim. Swobodę w operowaniu bramą zapewni ok. 100 cm wolnego miejsca przed garażem. Natomiast wewnątrz potrzeba miejsca pod sufitem, gdyż tam brama się chowa. Ten typ bramy może być wyposażony w prowadnice podwieszane pod sufitem i montowany w świetle otworu wjazdowego. Aby uzyskać większe światło wjazdu, można wybrać bramę uchylną montowaną za otworem.

Bramy segmentowe i rolowane

W przeciwieństwie do bram starszego typu, np. uchylnych lub rozwieranych, brama segmentowa nie wymaga przy otwieraniu żadnego miejsca przed garażem. Przy otwieraniu segmenty bramy unoszą się pionowo do góry, aż pod sufit garażu. Najmniej miejsca zajmuje natomiast brama rolowana. Tego typu bramy polecane są do garaży, gdzie nie ma miejsca pod sufitem na wyłożenie się bramy, a także tam, gdzie nie ma możliwości podwieszenia prowadnic podsufitowych. Powierzchnia pod stropem nie posiada żadnej konstrukcji, dzięki czemu może zostać wykorzystana do innych celów. Brama rolowana jest idealnym rozwiązaniem do niestandardowych pomieszczeń, w których np. otwór wjazdowy ma nietypowy kształt.