Jak zapewnić dobrą wentylację w domu jednorodzinnym?

Nawet najlepszej jakości elementy użyte do wykonania systemu wentylacji nie będą spełniać swojego zadania, jeśli wentylacja zostanie źle zaprojektowana. To działa też w drugą stronę – nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja nie będzie działać poprawnie, jeśli wykona ją firma bez wiedzy i doświadczenia. Na co należy zwrócić uwagę przy wykonaniu wentylacji danego rodzaju, by móc w przyszłości cieszyć się świeżym powietrzem w domu?

wentylacja

Wentylacja grawitacyjna

Najbardziej rozpowszechniony rodzaj wentylacji to wentylacja grawitacyjna. Stosowana jest zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych obiektach, w tym budynkach użyteczności publicznej. Może być niesprawna, jeśli w budynku zamontowane zostały zbyt szczelne okna. Do niedawna najczęściej projektowana była tzw. wentylacja nieregulowana. Powietrze dostawało się do wewnątrz pomieszczeń przez nieszczelności w drzwiach i oknach, natomiast wydostawało się przez kratki wentylacyjne. Od niedawna zaczęto stosować wentylację regulowaną – odpowiednią przy oknach z PCV ze wbudowanymi uszczelkami i szczelnych oknach drewnianych.

W oknach montowane są wówczas nawiewniki. Od stopnia ich otwarcia zależy ilość powietrza, które dostaje się do wewnątrz i jest usuwane z pomieszczeń – dowiadujemy się od firmy Ekowent z Łodzi, która zajmuje się między innymi instalacjami wentylacyjnymi.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej, kanały wywiewne powinny się znajdować w kuchni, łazience, toalecie oraz pomieszczeniach, w których nie ma okien. W domach o kilku kondygnacjach powinny znaleźć się także w pokojach kondygnacji szczytowej.

Wentylacja mechaniczna

Innym systemem wentylacji, który zapewnia sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych, jest wentylacja mechaniczna. Redukcję strat ciepła zapewnia specjalne urządzenie do odzysku ciepła – rekuperator. System tego rodzaju zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna chętnie stosowana jest w nowym budownictwie, w którym stawiamy na energooszczędność. Wyciąg powietrza w nowoczesnej wentylacji mechanicznej powinien być zapewniony w kuchni, łazience, toalecie oraz pomieszczeniach bez okien. Należy pamiętać, że drzwi między pomieszczeniami w całym domu powinny zapewniać swobodny przepływ powietrza. Wentylator musi być dobrany do rzeczywistych parametrów instalacji, by zużywał niewiele prądu. Nie może też hałasować. Najlepiej, gdy wyrzutnia powietrza usytuowana jest jak najdalej od pomieszczeń, w których stale przebywamy. Instalacja tego typu to dobra inwestycja, która zwróci się bardzo szybko zwłaszcza w domach ogrzewanych gazem, energią elektryczną lub olejem opałowym.