Jak wygląda gięcie krawędziowe?

Profesjonalna obróbka materiałów takich jak blachy to usługa oferowane przez wiele firm. Elementy takie wykorzystywane są przez wiele różnych branż, w związku z czym można zauważyć rosnące zapotrzebowanie w tej kategorii. Na czym dokładnie polega gięcie krawędziowe i jakie urządzenia są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa oferujące tego typu usługę?

Prasa krawędziowa – profesjonalne urządzenie do gięcia blachy

Podstawowym urządzeniem, które wykorzystywane jest przez firmy świadczące usługi związane z obróbką materiału, jest prasa krawędziowa, która jak wskazuje sama nazwa, umożliwia gięcie krawędziowe blachy. Nowoczesne maszyny tego typu wykorzystują najlepsze na rynku technologie, dzięki którym można osiągnąć maksymalną precyzję oraz dokładność, która nie byłaby możliwa w przypadku pracy ręcznej. Jak zauważa specjalista z firmy Centrum Obróbki Metali i Wyrobów Drewnopochodnych:

Dobrze zaprogramowane urządzenie jest w stanie odwzorować wybrany kształt w 100%. Jest to prawdziwa rewolucja na rynku, która ma wpływ na wiele różnych branż – dodaje.

Większość pras krawędziowych współpracuje z różnymi typami blach. Największą zaletą tego urządzenia jest jego ogromna wytrzymałość i możliwość zastosowania nawet w przypadku bardzo odpornych i trudnościeralnych blach. Najlepsze maszyny dostępne na rynku mogą wykonać zagięcie na długości kilkunastu metrów. Przy użyciu prasy krawędziowej możliwa jest także realizacja indywidualnych zamówień klientów według specjalnych wytycznych.

Gięcie krawędziowe – jak wygląda cały proces?

Samo gięcie krawędziowe jest tak naprawdę procesem, który odbywa się praktycznie bez uczestnictwa człowieka. Do zaprogramowanej maszyny wkładany jest materiał, który ma zostać poddany obróbce. Podczas pracy prasy dochodzi do zagięcia blachy. Maszyna działa niejako w trzech trybach:

  • pierwszym etapem jest gięcie sprężyste,
  • drugie w kolejności jest zaginanie plastyczne,
  • wykończenie polega na dotłaczaniu.

W zależności od modelu maszyny możliwe jest zaginanie mniejszej lub większej powierzchni. Warto wcześniej upewnić się, czy to, co chcesz osiągnąć, będzie możliwe przy wykorzystaniu konkretnej maszyny. Odpady w przypadku gięcia krawędziowego zredukowane są niemal do zera, głównie ze względu na wykorzystanie najlepszych technologii.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy wykonującej gięcie krawędziowe?

Wybór przedsiębiorstwa, któremu zlecisz prace, nie powinien być przypadkowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na ofertę firmy i to, jakim sprzętem dysponuje. Sprawdź wcześniej, jakimi realizacjami się zajmowała. Nie bez znaczenia mogą okazać się także opinie wcześniejszych klientów, którzy już korzystali z usług wybranego usługodawcy. Ostatecznie warto także zwrócić uwagę na cenę, jaką proponuje przedsiębiorstwo. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki koszt usługi powinien wzbudzić Twoją czujność.