Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo iż wymagają jednorazowego poniesienia wysokich kosztów, w rozliczeniu długoterminowym pozwalają wygenerować znaczne oszczędności. Aby jednak efekty były zgodne z oczekiwaniami, konieczne jest prawidłowe dopasowanie mocy urządzeń. Jest ona zależna od wielu czynników, m.in. powierzchni dachu czy zapotrzebowania na energię. Co wziąć pod uwagę? Wyjaśniamy.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Moc instalacji fotowoltaicznej a zapotrzebowanie

Decydując się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, należy ustalić ich właściwą moc. Idealnie, jeśli będzie ona zgodna z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Konieczne jest więc poznanie średniego zużycia.

Pomocna w tym celu może być analiza faktur za okres ostatniego roku, aczkolwiek najlepiej sprawdzić kilka ostatnich lat – wyjaśnia ekspert z firmy Green House System Angelika Piechocka.

Co ważne, przyjęte miesiące powinny uwzględniać zarówno okres letni, jak i zimowy. To istotne, gdyż z uwagi na wiele czynników, zużycia prądu w poszczególnych miesiącach, może być inne. Warto sprawdzić także użytkowane urządzenia elektryczne i przeanalizować planowany zakup nowych bądź wymianę istniejących. Wynika to z faktu, iż np. w przypadku zmiany płyty gazowej na indukcyjną zużycie prądu będzie większe.

Do obliczenia niezbędnej mocy modułów konieczne jest również ustalenie, w jakim zakresie instalacja ma pokrywać zużycie energii. Czy ma zasilać wszystkie urządzenia, czy jedynie część.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Kolejnym czynnikiem, który należy przeanalizować, jest dach, a szczególnie jego powierzchnię i kąt nachylenia. W przypadku dużego zapotrzebowania na energię może okazać się, że moduły fotowoltaiczne zakryją całą powierzchnię dachu. W niewielu przypadkach zajmują one jedynie niewielką część. Znaczenie ma także rodzaj dachu. Spadowe zawierają często okna dachowe. Ich powierzchnie należy odjąć od obszaru, na którym mogą być wykonane instalacje fotowoltaiczne. Z kolei płaskie pokrycia wymagają stworzenia specjalnej konstrukcji. Umożliwia ona bowiem ustawienie modułów pod odpowiednim kątem.

Warto również zwrócić uwagę na wielkość paneli. Są one dostępne w standardowych rozmiarach, aczkolwiek mogą przybrać wymiar 60 × 120 bądź 72 × 144. Różnice nie są ogromne, aczkolwiek ważne jest przeanalizowanie, czy wymagana liczba elementów zmieści się na dachu.

W przypadku trudności z ustaleniem mocy warto skorzystać z pomocy specjalistów. Nieprawidłowe dobranie komponentów uniemożliwi pokrycie potrzeb użytkowników, a tym samym nie wpływie znacząco na wysokość ponoszonych kosztów.