Elewacje kamienne w stylu eko. Nowy trend architektoniczny?

Elewacje z naturalnego kamienia cieszą się coraz większą popularnością. Materiał ten może ozdobić zarówno ściany prywatnego domu, jak i większych obiektów biurowych, handlowych i innych. Coraz silniej zaznaczającym się trendem architektonicznym są elewacje kamienne w stylu eko. Czym się charakteryzują i w jaki sposób osiąga się efekt naturalności na elewacji?

elewacja z lupka-cietego

Kamienne elewacje – nieograniczone możliwości!

Stosowanie kamienia na elewację nie jest niczym nowym. Naturalny kamień to oczywisty wybór na elewację. Trwałość, odporność na pogodę i uszkodzenia mechaniczne, a także walory estetyczne sprawiają, że elewacje z kamienia znajdziemy na różnego rodzaju obiektach.

Naturalne pochodzenie kamienia sprawia, że nie ma dwóch identycznych płyt czy łupków elewacyjnych. W zależności od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy, jakie będą miejsce wydobycia i sposób obróbki, możemy dopasować elewację do każdego stylu i przeznaczenia, wyróżniając przy tym obiekt. Polerowane marmury prezentują się inaczej niż wapienne łupki, a płyty o regularnych kształtach nie przypominają elewacji  z nieociosanych kamieni.

Elewacja, jak inne elementy architektury, podlega modzie i zmienia się. Coraz bardziej wyraźnym trendem jest styl eko. W jaki sposób jest on realizowany i czym się charakteryzuje?

Kamienne elewacje w stylu eko – co warto o nich wiedzieć?

Mówiąc o stylu eko, mamy na myśli styl ekologiczny – bliski naturze i inspirujący się nią. Stosowanie kamienia elewacyjnego wpisuje się w ten trend. Chcemy otaczać się materiałami bezpiecznymi, przyjaznymi i solidnymi. Można rozszerzyć to także na estetykę – właśnie ona wyróżnia styl eko.

Elewacje kamienne w stylu eko bazują na kamieniach jak najmniej przetworzonych – mówi specjalista z Kopalni Jenków. – Dobrym przykładem jest łupek. Poszczególne fragmenty elewacji zachowują swój kształt, nie są formowane ręką człowieka, są różnych rozmiarów, każdy jest nieco inny. Nie tworzą regularnych wzorów, lecz budują naturalny efekt, przywodząc na myśl skały w takiej postaci, w jakiej widzimy je w środowisku .

Na rynku obok kamieni naturalnych znaleźć można też tzw. syntetyczny kamień elewacyjny. Wbrew pozorom te dwa produkty bardzo się różnią. Kamień syntetyczny naśladuje naturalny, jednak ma regularne kształty. Nie stworzy unikatowego efektu wizualnego. Kamień naturalny jest całkowicie bezpieczny, podczas gdy w kamieniu syntetycznym znajdziemy np. sztuczne pigmenty, żywice syntetyczne czy żwir.

Elewacje kamienne w stylu eko pozwalają wpisać dom w pejzaż wiejski. Mogą też efektownie kontrastować z materiałami o surowym charakterze, np. ze szkłem czy betonem. Nie mają w sobie nic „syntetycznego”, nadają przytulnego i swojskiego charakteru. Ich neutralne barwy są miłe dla oka, a unikatowe faktury i wzory sprawiają, że elewacja jest niepowtarzalna. Takie wykończenie jest przyjazne dla domowników i otoczenia, nie emituje żadnych szkodliwych substancji i pozwala żyć nieco bliżej natury.