Domowe triki elektroniki. Możliwości systemów inteligentnych

Postęp elektroniczny obejmuje coraz więcej dziedzin życia, także tych związanych z naszą codziennością. Dynamiki zmian doświadczamy nawet w domowym zaciszu. Świetnym tego przykładem są systemy inteligentnego domu, służące komfortowi i bezpieczeństwu.

systemy inteligentne

Definicja ,,domu inteligentnego”

Piszą w dużym uproszczeniu, ,,inteligentny dom” to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, oparte na zestawie czujników sprzężonych w jednym, centralnym systemie zarządzania zintegrowanymi instalacjami. Specjalistyczna magistrala umożliwia stały przepływ informacji między poszczególnymi elementami instalacji, dzięki czemu dom samodzielnie ,,myśli” – wykonując czynności, do których został zaprogramowany. Na funkcje systemu można oczywiście wpływać, np. przez sterowanie zdalne, przy pomocy specjalnego pilota.

Za sprawą umiejętnego przetworzenia informacji z czujników i detektorów, inteligentny budynek sam adaptuje się nie tylko do obecności domowników, ale też do wszelkich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak temperatura, nasłonecznienie, czy wilgotność powietrza. Wszystko to w jednym celu – zapewnienia najwyższego komfortu użytkowania. Poniżej prezentujemy przykłady konkretnych zastosowań systemów inteligentnych.

Sterowanie oświetleniem

Masz dość włączania i wyłączania światła? Przyciski kontaktowe są usytuowane w odległościach, wymagających ciągłego wstawania i chodzenia? Z inteligentnym systemem, nie będziesz musiał się wysilać. Specjalne czujniki ruchu i natężenia światła sprawią, że oświetlenie załączy się automatycznie w momencie, gdy przekroczysz próg danego pomieszczenia. Rozwiązanie znajdzie zastosowanie również w przypadku naturalnego oświetlenia dziennego, w postaci sterowania pozycjami rolet okiennych. Poszczególne ,,sceny świetlne” da się programować według uznania i dowolnie nimi sterować. W sytuacji, gdy dom pozostaje pusty, światło gaśnie. Chyba, że sekwencje wydarzeń są ustawione w inny sposób (np. uruchamianie nocnego oświetlenia antywłamaniowego).

Alarm i monitoring

Inteligentne systemy domowe to zmora włamywaczy. Magistrala, zintegrowana z instalacją alarmową, tworzy pewną ochronę. Użytkownik jest na bieżąco informowany, które drzwi i okna są w danej chwili otwarte. Automatyczny alarm reaguje w sposób bezpośredni, powiadamiając odpowiednie służby. Istnieje też możliwość ręcznego wywoływania pomocy, w sytuacji nagłego zagrożenia.

Klimatyzacja i wentylacja

Dobry klimat i wentylacja pomieszczeń to absolutna podstawa w każdym gospodarstwie domowym. Warunki pogodowe bywają jednak zmienne. Dla człowieka jest to przedmiot nie lada utrapienia. Dla automatycznego systemu to tylko drobiazg. Czujniki magistrali dokonują bieżących pomiarów wilgotności i temperatury pokojowej, a w razie potrzeby załączają wentylację bądź klimatyzację. Instalacje działają do momentu, aż wskaźniki w danym pomieszczeniu osiągną pożądane wartości.

Centralne ogrzewanie

Podobnie, jak wentylacja, ogrzewanie pełni kluczową rolę w tworzeniu komfortu pomieszczeń. Zwłaszcza w srogie, zimowe wieczory. W zależności od tego, czy użytkownik przebywa w budynku, system inteligentnego domu uaktywnia odpowiedni tryb ogrzewania. W sytuacji, gdy dom jest pusty, załącza się tryb energooszczędny, nastawiony na podtrzymanie optymalnej temperatury. W momencie pojawienia się domowników, dochodzi do szybkiego dogrzania, w celu stworzenia optymalnych warunków bytowych.

Inne funkcje

Systemy inteligentne mają wiele innych, cennych zastosowań. Mogą służyć m.in. do precyzyjnego pomiaru warunków pogodowych, czy też ogrzewania za pomocą odnawialnych źródeł energii (np. baterii słonecznych). Technologie da się wdrożyć nie tylko w samym domu, ale i innych obiektach (np. instalacje basenów i bram garażowych). Wiele zależy od użytych elementów elektronicznych. Bogaty wybór inteligentnej elektroniki znajdziemy m.in. w ofercie sklepu elektryk.pl. Dobór odpowiednich produktów sprawi, że stworzymy instalację dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb i charakteru.