Czym są bariery podczerwieni
Bariery podczerwieni, zwane również kurtyną aktywnej podczerwieni, przeznaczone są do zewnętrznej ochrony obiektów w systemie zabezpieczenia obwodowego. Ich zadaniem jest ochrona przed wtargnięciem intruzów przez okna, balkony, tarasy, ściany czy witryny sklepów.

Jak to działa
Bariera podczerwieni działa w oparciu o generowanie synchronizowanych, modulowanych, a także kodowanych losowym kodem wiązek promieni aktywnej podczerwieni. Sygnał, który tworzy się drogą kablową w nadajniku, przesyłany jest do odbiornika, a następnie przetwarzany w strumienie torów podczerwieni. Kiedy strumień dotrze do odbiornika, to zaczyna być ściśle porównywany z wcześniej przesłanym sygnałem.
Generowanie wiązki kodowanej kodem losowym możliwe jest poprzez zastosowanie mikroprocesora sterującego. Proces ten wyklucza przejście bariery przez podświetlenie jej przy pomocy tego samego lub innego nadajnika podczerwieni.
-Wyeliminowanie fałszywych alarmów, które powodowane są np. przez przelot ptaków, możliwe jest poprzez wprowadzenie w układzie mikroprocesora specjalnego algorytmu. Dzięki temu, przerwanie jednej wiązki nie wywołuje alarmu, a przerwanie dwu lub więcej alarm wywołuje – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę ATLINE.
Klasyfikacja
Bariery podczerwieni można podzielić według różnych kryteriów. Zalicza się do nich klasyfikacja pod względem liczby wiązek jakie występują w jednym torze. Ten podział wyróżnia więc tory jedno lub dwuwiązkowe, choć na rynku znaleźć można także tory o czterech wiązkach. Emisja wiązki promieniowania podczerwonego ma impulsowy charakter, a przerwa między impulsami wynosi 50-500 ms.
Formowanie i koncentracja wiązki podczerwieni w nadajniku i odbiorniku polega na wykorzystaniu rozwiązań opartych na technice soczewek lub luster.
Właściwy montaż
Instalacja bariery podczerwieni, ze względu na specyficzne warunki pracy i sposób detekcji intruza, musi spełniać pewne wymagania:
- Tor trzeba umieścić w miejscu narażonym na wtargnięcie intruza,
- Tor musi być ustawiony w odpowiedniej odległości od muru, aby nie było możliwości jego przeskoczenia,
- Tory powinny przebiegać z dala od drzew i krzewów, aby liście nie mogły powodować fałszywych alarmów,
- Instalacja powinna posiadać solidny i stabilny wspornik,
- Nie należy instalować urządzenia w miejscach, w których może zostać przypadkowo uszkodzone.