Co wchodzi w skład pełnych systemów fotowoltaicznych?

Pełny system fotowoltaiczny składa się z wielu elementów, takich jak moduły, panele albo kolektory słoneczne, a także elementy dostosowujące wytwarzany prąd stały w ogniwach do potrzeb urządzeń, które mają być zasilane. W przypadku, gdy system ma być przeznaczony również do dostarczania energii w nocy, należy zastosować akumulator, który zmagazynuje energię wyprodukowaną w ciągu dnia. W skład pełnego systemu fotowoltaicznego wchodzi wiele urządzeń, nie tylko same panele solarne. Z czego więc składa się system fotowoltaiczny?

Panele Fotowoltaiczne

Budowa systemu fotowoltaicznego

Jednym z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego są panele solarne. Jest to absolutna podstawa, dzięki której można pozyskiwać prąd z promieniowania słonecznego. Zadaniem paneli jest zamiana promieniowania słonecznego padającego na nie, na energię elektryczną. Każdy panel składa się z połączonych ogniw fotowoltaicznych.

Kolejny element budowy pełnego systemu fotowoltaicznego to falownik. Jest on urządzeniem, które można porównać do pracy mózgu – stanowi główny punkt kierujący pracą instalacji. Falownik przekształca prąd o stałym napięciu wytwarzanym przez panele w prąd o zmiennym napięciu. Taki prąd można wówczas wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń, jakie znajdują się w domu.

Systemy fotowoltaiczne poza panelami solarnymi oraz falownikiem składają się również z przewodów łączeniowych. Służą one do łączenia ze sobą paneli solarnych oraz falownika, a także podłączenia inwertera (falownika) do rozdzielnicy w domu. Warto pamiętać, aby przewody były przewodami solarnymi, które gwarantują odporność na promieniowanie UV. Jest to bardzo istotne w przypadku zewnętrznych instalacji, dzięki czemu elementy nie ulegną uszkodzeniu również przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dlaczego warto stosować panele fotowoltaiczne?

Pełne systemy fotowoltaiczne to jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej. Nie wykorzystują żadnych paliw kopalnych, a energia pozyskiwana jest w pełni ze słońca. Aby instalacja pracowała w prawidłowy sposób musi składać się z odpowiednich elementów, jakimi są panele solarne, falownik oraz przewody łączeniowe.

Jak mówi pracownik firmy Smart – MDB oferującej sprzedaż oraz montaż systemów fotowoltaicznych: Wybierając systemy fotowoltaiczne, warto zwracać uwagę na liniowy spadek mocy panelu fotowoltaicznego. Stanowi on podstawowy element całego systemu fotowoltaicznego i odpowiada za zmniejszanie się mocy liniowo, w małym procencie. Wpływa to na długą żywotność panelu.

Decydując się na zakup pełnego systemu fotowoltaicznego, zaleca się wybór jedynie profesjonalnych firm oferujących ich sprzedaż. Doświadczenie pracowników oraz wysoka jakość sprzedawanych produktów to gwarancja udanej transakcji.