Charakterystyka lamp industrialnych

Wnętrza w stylu industrialnym, czyli loftowym, cechują się surowością, wynikającą z minimalnej liczby dodatków i użycia naturalnych surowców w najbardziej surowych odsłonach. Duże, wolne od nadmiaru sprzętów przestrzenie, urządzone z wykorzystaniem stonowanych barw, choć oryginalnie piękne, mogą sprawiać wrażenie chłodnych. To właśnie dobrze zaprojektowane oświetlenie sprawia, że zyskują bardziej przyjazny charakter.

Lampa industrialna

Źródła stylu industrialnego sięgają lat 50. XX wieku. Recesja szalejąca w tym czasie w Stanach Zjednoczonych, zmusiła wielu Amerykanów do adaptowania opuszczonych fabryk na cele mieszkalne. Oryginalne lofty amerykańskie obecnie stanowią inspirację dla współczesnych architektów wnętrz, którzy wobec niedostatku starych, poprzemysłowych obiektów tworzą podobne aranżacje w zupełnie nowych budynkach, zamiast lamp „z odzysku” używając nowoczesnych, ale równie efektownych rozwiązań.

Nowoczesne lampy do wnętrz w stylu loftowym

Stare lampy przemysłowe charakteryzowały się bardzo solidną konstrukcją i dużym ciężarem. Klosze wykonane z grubego szkła dodatkowo chroniły metalowe oprawy ze stali i żeliwa. Taka konstrukcja była gwarantem odporności na trudne warunki eksploatacji, panujące w fabrykach. Nowoczesne lampy industrialne do zastosowań domowych również wyróżniają się surową stylistyką, która nawiązuje bezpośrednio do dawnych wzorców. Jednak w przeciwieństwie do prototypowych modeli, sprzedawane dziś lampy są lżejsze (co wynika z użycia innych materiałów, np. aluminium), a przez to łatwiejsze w montażu i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Ważną różnicą jest też możliwość stosowania w nich energooszczędnych źródeł światła, w tym diod LED.

Lampa industrialna, czyli jaka?

Myśląc o lampie industrialnej, najczęściej wyobrażamy sobie solidny, lity abażur z metalu. Rzeczywiście, metal jest materiałem najczęściej wykorzystywanym przy tworzeniu wiszących lamp do loftów; nie zawsze jednak przybiera taką samą formę. Dużą popularnością cieszą się druciane lampy, tworzące tzw. klatki oraz najprostsze oprawy, gdzie żarówka zwisa swobodnie na przewodzie. Jednym z nowszych pomysłów są lampy betonowe (dostępne jako wiszące lampy sufitowe i kinkiety), które kształtem i kolorem doskonale imitują oświetlenie starych fabryk (dostępne m.in. w kolekcjach Globo, Argon, Azzardo, Nowodvorski, Ideal Lux, Luminex). Do wnętrz industrialnych pasują także lampy drewniane w naturalnych kolorach – w tym przede wszystkim stojące lampy podłogowe i biurkowe.

We wstępie do niniejszego tekstu powiedzieliśmy o roli oświetlenia w kształtowaniu atmosfery wnętrz industrialnych. Chociaż surowa stylistyka poprzemysłowych przestrzeni może urzekać, przebywanie w zimnym świetle jarzeniówek lub wnętrzu niedoświetlonym z pewnością nie sprzyja samopoczuciu.

Właśnie dlatego w loftach zwykle spotkamy lampy sufitowe o pokaźnych rozmiarach, dające dużo światła – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu Światło i Styl. Uzupełnieniem głównego źródła oświetlenia zwykle są dodatkowe kinkiety oraz stojące lampy, ustawiane w pobliżu stref wypoczynkowych. Z wymienionymi oprawami często używane są dekoracyjne żarówki o ciepłej barwie emitowanego światła. Wyjątkiem od tej reguły są instalacje oświetlenia punktowego, służące uwydatnieniu innych elementów dekoracyjnych, np. galerii zdjęć. W tym zastosowaniu chętniej wybierane są szyny oświetleniowe z niedużymi reflektorami, dającymi mocne, ale chłodne światło.

Lampy industrialne wyróżniają się więc przede wszystkim surową stylistyką, unikającą nadmiaru barw. Produkowane są z metalu, betonu i drewna, a ich formy nawiązują bezpośrednio do prawdziwego oświetlenia dawnych fabryk. Sufitowe lampy do loftów zwykle mają duże rozmiary, a używane z nimi żarówki również pełnią funkcje dekoracyjne.