Budowa i zastosowanie generatora elektrycznego

Generator prądu, inaczej agregat prądotwórczy, to źródło prądu wytwarzanego dzięki silnikowi spalinowemu. Poza silnikiem urządzenia te składają się z synchronicznej prądnicy, elektrycznej rozdzielnicy oraz urządzeń kontrolno-metalowych. Agregaty pozwalają na wytworzenie prądu elektrycznego, szczególnie w sytuacjach, gdy nie możemy podłączyć się do sieci energetycznej.

generator elektryczny

Rodzaje agregatów

Agregaty prądotwórcze możemy podzielić na kilka różnych grup. Na rynku dostępne są agregaty sterowane automatycznie lub ręcznie, stałe lub ruchome, mocowane jako część większych urządzeń i maszyn lub samodzielne. Samodzielne agregaty możemy wykorzystywać w dowolnych miejscach, gdzie sieć elektryczna nie dosięga. W zależności od przeznaczenia, agregaty możemy podzielić także na te o zastosowaniu lądowym lub morskim. Generatory mogą być wykorzystywane na przykład przy organizacji imprez plenerowych czy prac budowlanych w miejscach, które odległe są od sieci elektrycznych.

Budowa i działanie agregatów

Budowa generatorów prądu jest nieco skomplikowana, dlatego przybliżymy jedynie uproszczony schemat budowy tych sprzętów. Nieco inaczej wyglądają podstawowe elementy agregatów jednofazowych, inaczej elementy agregatów trójfazowych. Różnica to ilość uzwojeń na cewkach, które umieszczone są wokół wirnika. Inaczej wyglądają synchroniczne, a inaczej asynchroniczne prądnice. W skład agregatów synchronicznych składa się ze stojana, na obwodzie którego umieszczone są uzwojenia, zwane inaczej cewkami. Od ilości uzwojeń zależy, czy uzyskamy prąd jednofazowy czy trójfazowy – dowiadujemy się od firmy AGAR-Power z Łodzi, która zajmuje się wynajmem agregatów.

Dynamiczny element agregatu to wirnik, zwany także rdzeniem magnetycznym. Jest on osadzony na wale, a na nim znajduje się cewka, do której jest doprowadzany prąd stały. Regulując napięcie doprowadzane do rdzenia, regulujemy częstotliwość napięcia generowanego prądu. Większość stosowanych generatorów, to generatory synchroniczne – znacznie rzadziej wykorzystywane są prądnice asynchroniczne.

Jak dobrać agregat?

Przede wszystkim, by prawidłowo wybrać agregat, by miał on odpowiednią wydajność, musimy określić zapotrzebowanie na prąd elektryczny. Warto wybrać takie urządzenie, które będzie produkować prąd o nieco większej mocy z naddatkiem, który zabezpieczy nas w razie nieprzewidzianych sytuacji. Zwykle wybiera się agregat o mocy około 1,2 razy większej od mocy urządzenia, które będzie zasilane za jego pomocą. Warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który pomoże nam wybrać odpowiedni generator prądu, by pracował on wydajnie i efektywnie.