Wywóz odpadów budowlanych w świetle przepisów

Odpady budowlane stanowią znaczny odsetek wszystkich odpadów. W największych miastach ich dział sięga niemal 20%! Oznacza to, że blisko 1/5 odpadów to gruz, pozostałości rozbiórki i inne „produkty uboczne” budów i remontów. Co robić z taką ilością odpadów? Regulują to przepisy. Dowiedz się, jak składować i usuwać odpady budowlane ze swojej posesji.

Gruzu nie możesz wyrzucić do zwykłego kontenera

Remonty potrafią ciągnąć się niemal bez końca, a przetrzymywanie gruzu po remoncie jeszcze dłużej. Wiele osób, chcąc pozbyć się pozostałości po przebudowie, korzysta z kontenerów na odpady zmieszane. Niestety, jest to działanie niezgodne z prawem.

Gruz i inne odpady budowlane nie mogą trafiać do kontenerów na zwykłe domowe odpady – wyjaśnia specjalista z Zuzper Recykling. – Muszą być osobno składowane i tak samo wywożone. Do odpadów budowlanych zalicza się nie tylko gruz, ale też np. pozostałości klejów i farb, blachy, szyby i inne elementy o ostrych krawędziach. Do ich wywozu trzeba więcej środków bezpieczeństwa. Nie mogą one być składowane w sposób, który mógłby jakkolwiek zagrozić środowisku lub wpływać negatywnie na właściwości innych odpadów przeznaczonych do recyklingu.

Postępowanie z odpadami po budowach reguluje ustawa z 14 grudnia 2012 o odpadach. Przewiduje ona oddzielenie tego rodzaju odpadów od innych jego typów zarówno na etapie składowania tymczasowego, jak i transportu oraz składowania docelowego na wysypisku.

Tymczasowe składowanie odpadów budowlanych na posesji

Odpady budowlane nie mogą być usuwane jakkolwiek; nie mogą też być przechowywane „luzem” przez czas prac remontowych czy budowlanych. W czym zatem je gromadzić? W workach, a gdy pozostałości po robotach jest więcej – w kontenerach.

Mało kto dysponuje kontenerem na własność. Tu z pomocą przychodzą firmy, które oferują wynajem kontenera na odpady budowlane. Dostarczają go na miejsce prac, a po zapełnieniu odbierają i pozbywają się śmieci w sposób przewidziany we wspomnianej ustawie. Można wybierać spośród kontenerów o pojemności od 1,5 do 40 metrów sześciennych. Nie ma więc obawy o to, że przepłacisz za zbyt duży kontener albo nie zmieści się on przy Twoim domu.

Więcej niż wywóz odpadów budowlanych

Z pomocą profesjonalistów recykling odpadów budowlanych jest prosty i, co najważniejsze, legalny. Nie grozi Ci mandat za nieprawidłowy wywóz. Sprawa staje się jeszcze prostsza dzięki dodatkowym usługom. Możesz liczyć m.in. na:

  • wynajem rur zsypowych, dzięki którym usuwanie gruzu z wyższych kondygnacji będzie bezpieczniejsze, łatwiejsze i szybsze,
  • sprzątanie po remontach, żeby Twój dom jak najszybciej stał się tak piękny, jak zaplanowałeś,
  • sprzątanie terenów zewnętrznych (także po remoncie),
  • wywóz odpadów biodegradowalnych, jak liście i gałęzi,

oraz wiele innych prac porządkowych, czystościowych i usług transportowych, które pozwolą Ci fachowo zadbać o wygląd otoczenia.