Niezbędnik kominiarza

Drabina, szczotka kominiarska, czarny strój i cylinder to atrybuty najczęściej kojarzone z kominiarzem. Współczesny arsenał kominiarza znacznie jednak odbiega od tych stereotypowych wzorców. Dzisiaj kominiarz prędzej zrezygnuje ze swojego cylindra niż z kamery kominowej albo ze sprzętu do pomiarów parametrów komina. Sprawdź czym posługuje się nowoczesny kominiarz!

Kamera kominowa

Stosowanie kamer jest obecnie standardem w kominiarstwie, ponieważ pozwalają precyzyjnie zdiagnozować usterki odpowiedzialne za złe funkcjonowanie przewodu kominowego. Kamera prześwietla komin i wskazuje z dużą dokładnością miejsce usterki, dzięki czemu koszty naprawy komina są ograniczone do niezbędnego minimum.

Analizator splin

Urządzenie to pozwala na dokładną kontrolę spalania paliwa w badanym urządzeniu grzewczym. Uzyskane dane weryfikują dokładność spalania paliwa. Analizator podaje wynik wielu parametrów spalin, dlatego umożliwia stwierdzenie nieprawidłowość i poznanie przyczyny wadliwego działania pieca.

Anemometr

Anemometr wyglądem przypomina ręczny wiatraczek. Za jego pomocą można dokonać pomiaru średniej prędkości przepływu powierza przy wlotach do przewodów kominowych. Obecnie stosuje się przede wszystkim urządzenia cyfrowe, które automatycznie przeliczają uzyskany wynik.

Komputer pomiarowy

Komputery pomiarowe to najbardziej wszechstronne urządzenia pomiarowe stosowane przy kontroli przewodów kominowych, wentylacji, wilgotności względnej, ciśnienia, podciśnienia, wycieków gazu itp. W Niemczech należą do standardowego wyposażenia zakładów kominiarskich, w Polsce dopiero się rozpowszechniają.

Narzędzia tradycyjne

Technika, techniką, ale nie ma jak tradycyjne narzędzia kominiarskie. Każdy kominiarz wciąż korzysta z podstawowych narzędzi jakimi są: komplet linowy, przepychacze, grace, szczotki bolce, przebijaki, klucze kominiarskie, worki itp. Po prostu wciąż są one najskuteczniejsze i nie ma potrzeby by je zastępować.

Na koniec

Kominiarski niezbędnik ze sprzętem może być różnie wyposażony, jednak jedna rzecz  w tym fachu jest zupełnie niezbędna – solidność. Kominiarz nie tylko przynosi szczęście, ale również eliminuje nieszczęście. Zobowiązuje to każdego pracownika tego zawodu do wyjątkowego zdyscyplinowania, uczciwości, rzetelności, życzliwej i kulturalnej współpracy z usługobiorcami oraz zdobycia pełnego zaufania i szacunku całego społeczeństwa­ – stwierdza z powagą Mistrz Kominiarski z Zakładu Usług Kominiarskich – Janusz Mitas

Dlatego, gdy szukamy solidnego zakładu kominiarskiego, powinniśmy patrzeć nie tylko na sprzęt jakim się posługuje, ale także na renomę zakładu i doświadczenie jego pracowników.