Nadzór geologiczny. Co obejmuje?

Geolog jest potrzebny na terenie budowy. To on bada grunt, na którym ma stanąć nasz przyszły dom. Dzięki wykonaniu takich badań, wiemy, w jakim miejscu powinniśmy usytuować budynek. Po wykonaniu pracy przez geologa, w trakcie budowy nic nas już raczej nie zaskoczy. Na czym polega nadzór geologiczny nad budową? Co obejmuje? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.

nadzor-geologiczny

Jakie badania wykonuje geolog?

Przed rozpoczęciem budowy geolog powinien wykonać na naszej działce cały szereg badań. Pierwszym etapem, są badania położenia – dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których dom chcemy zbudować na wzniesieniu. Trzeba sprawdzić, jak gleba będzie się zachowywać w takim miejscu podczas silnych opadów i jak może to wpłynąć na konstrukcję budynku. Kolejnym etapem prac geologicznych jest badanie poziomu wód gruntowych – ma to duże znacznie, kiedy planujemy budowę budynku z podpiwniczeniem. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, możemy mieć problemy podczas budowy – kłopot pojawi się na przykład w trakcie wylewania fundamentów – trzeba będzie je izolować, co może znacznie podnieść koszt całej inwestycji. Geolog zajmuje się też rozpoznaniem gruntu – dziki niemu wiemy, jaki rodzaj gleby występuje na naszej działce. Taki fachowiec podpowie nam, czy warto realizować inwestycję budowlana na danym terenie. Wiadomo, że najgorsze są gleby miękkie – gliniaste lub piaszczyste. Określenie warunków panujących na działce jest możliwe dzięki:

  • Sondowaniu dynamicznemu gruntu,
  • sondowaniu cylindrycznemu,
  • badaniom rezystywności gruntu,
  • wierceniu nierurowanemu i rurowanemu do głębokości 30 m,

Oraz innym badaniom, które wykona dla nas firma Geoxx s.c.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy geologa?

Badania geologiczne pozwalają nam uniknąć działania po omacku. Dzięki nim w trakcie realizacji inwestycji budowlanej nie zaskoczą nas nagle dodatkowe koszty, związane z nieodpowiednimi warunkami gruntowymi. Z usług geologa warto skorzystać jeszcze przed zakupem działki. Dzięki temu nie kupimy ziemi, na której nie da się zrealizować naszej inwestycji budowlanej. Nie będziemy też mieć kłopotów z pozbyciem się wód gruntowych, czy z utrzymaniem stateczności wykopów. Badania geologiczne pozwalają na stworzenie projektu budynku w sposób, który pozwoli jak najlepiej wykorzystać warunki gruntowe panujące na naszej działce. Właśnie dlatego, realizując każdą inwestycję budowlaną, warto jest korzystać z nadzoru geologicznego. Im więcej wiemy o warunkach panujących na działce pod inwestycję jeszcze przed jej rozpoczęciem, tym lepiej!