Jak wyglądają przeglądy dachów?

Zimą, kiedy dach domu jest narażony na niskie temperatury i obfite opady, niektóre jego części mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego ważne jest, żeby sprawdzić jego stan i zająć się ewentualnymi usterkami. Sam być może zauważysz pęknięcia i rdzę, ale lepszym pomysłem będzie zatrudnienie specjalisty – fachowym okiem oceni, które elementy wymagają naprawy. Warto działać szybko, zanim drobne ubytki zamienią się w poważne awarie.

przeglądy dachu

Przegląd dachu – co trzeba sprawdzić?

Dach składa się z różnych części, które mogą ulec uszkodzeniu, a które warto sprawdzić podczas przeglądu dachu. Poniżej prezentujemy te najważniejsze.

  • Pokrycie dachowe

W powstałe rozszczelnienia może wpływać woda, która pod wpływem mrozu zamarza i rozsadza szczeliny, powodując większe uszkodzenia. Z reguły dachy pokrywa się papą, blacho-dachówkami albo dachówkami. Materiały te również mogą ulec uszkodzeniu. Papa jest narażona na powstawanie w niej dziur. Ten problem można rozwiązać nakładając na nią kolejne warstwy materiału. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku pozostałych pokryć. Blachodachówki mogą zostać zniszczone przez korozję albo ulegać odkształcaniu. Natomiast dachówki ceramiczne są narażone na pęknięcia spowodowane przez mróz czy gałęzie uderzające w dach.

  • Połączenia

Pokrycie dachowe łączy się z kominami, koszami i ścianami bocznymi lukarn. Te miejsca są szczególnie podatne na uszkodzenia. Na obszarze połączeń nietrudno o nieszczelności. Zaniedbanie ich może spowodować powstawanie zacieków.

  • Gwoździe i śruby

W miejsca pokrycia dachowego, gdzie są one zamontowane, może wnikać woda. Przyczyną jest nieodpowiednie uszczelnienie. Punkty te można izolować za pomocą taśm gwoździowych na bazie butylu.

  • Rynny

Mogą w nich zalegać niepotrzebne liście, gałązki i szyszki. Do oczyszczenia rynien można wykorzystać delikatny strumień wody, co przy okazji zweryfikuje ich szczelność. Dzięki przeglądowi tej części, będzie możliwe swobodne odprowadzanie wody opadowej.

  • Poddasze

Warto sprawdzić jego stan – nawet, jeśli nie pełni ono funkcji użytkowej. Poddasze wymaga kontroli pod kątem wykrycia pęknięć, zacieków, przejawów gnicia, prześwitów oraz obecności szkodników.

Jak zapobiegać poważnym awariom dachu?

Kondycja pokrycia dachowego powinna zostać poddana kontroli przynajmniej dwa razy do roku – przed i po zimie. Szczególnie narażone są starsze konstrukcje – wyjaśnia pracownik firmy Akint. Przegląd wykonany przez profesjonalistów zapewni nie tylko odpowiedni wygląd dachu, ale również bezpieczeństwo użytkowników budynku.

Jakie dodatkowe zabezpieczenia można wprowadzić? Rynny przed zsuwających się śniegiem ochronią np. płotki przeciwśniegowe. Takie zabezpieczenia oraz okresowe przeglądy sprawią, że dach będzie w dobrym stanie przez lata.