Czynniki wpływające na zakup mieszkania

Zakup mieszkania to decyzja zależna od wielu czynników. Przeważnie podyktowana jest stabilizacją finansową i potrzebą posiadania własnej przestrzeni dla siebie i dla swojej rodziny. W większości przypadków taki wydatek wiąże się z wzięciem kredytu hipotecznego. Przy zakupie mieszkania najważniejsze jest ustalenie, z jakiego rynku będzie pochodziła nieruchomość, jakiej będzie wielkości i w której lokalizacji może się znajdować.

Możliwości finansowe nabywcy

Zanim wybrany bank udzieli kredytu, zobowiązany jest sprawdzić wypłacalność swojego klienta. Opiera się to przede wszystkim na wysokości przychodów w stosunku do comiesięcznych wydatków. Bank bierze pod uwagę także inne czynniki, jak ciągłość wypłat, rodzaj umowy czy pozostałe zobowiązania finansowe Oprócz wielkości kredytu trzeba także uwzględnić wkład własny na mieszkanie, który wynosi najczęściej 10%. Wyliczenie możliwości kredytowych oraz wysokości wkładu własnego pozwala oszacować cenę, jaką wybrana osoba jest w stanie zapłacić.

Wielkość nieruchomości oraz lokalizacja

Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie mieszkania jest jego metraż. Im większa jest rodzina, tym bardziej zwiększają się potrzeby zagospodarowania przestrzeni. Cena za 1m2 rośnie wraz z wielkością metrażu, dlatego najmniej można zapłacić za kawalerki. Bardzo ważna jest także lokalizacja nieruchomości. Ten czynnik uwzględnia bliskość sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkoli oraz przystanków komunikacji publicznej. Ekspert z firmy EKO-BUD Deweloper dodaje:

Coraz bardziej ceniona jest także spokojna, zielona okolica, o ile dobrze została skomunikowana z centrum miasta i jego głównymi punktami. W dużych miejscowościach, gdzie korki są codziennością, mieszkanie poza zatłoczoną aglomeracją jest jednym z głównych atutów.

Inne czynniki brane pod uwagę

Mieszkanie można zakupić z rynku pierwotnego lub wtórnego. Ze względu na nowoczesne rozwiązania budowlane i możliwość samodzielnego zaaranżowania przestrzeni, lepszym wyborem są nowe mieszkania od deweloperów. Głównym czynnikiem przemawiającym za kupnem nieruchomości z rynku wtórnego jest niewysoka cena. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w większości przypadków mieszkanie będzie wymagało gruntownego remontu. O atrakcyjności decyduje także wiele innych aspektów. Atutem jest nowe budownictwo oraz funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń. Zaletą będzie także balkon, piwnica czy ulokowanie na parterze. Bardzo ważna jest także wysokość czynszu, którą trzeba będzie wpisać w comiesięczne wydatki.