Co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości od dewelopera?

Zakup nieruchomości to bardzo poważna decyzja związana z dużą inwestycją, dlatego tak istotne jest, aby nowe, wymarzone mieszkanie było ściśle dopasowane do naszych potrzeb i wymagań. Taką możliwość stwarza nam zakup mieszkania od dewelopera – wykończonego „pod klucz” i znajdującego się w atrakcyjnej lokalizacji. Zanim jednak tego dokonamy, warto jest zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników decydujących o powodzeniu całej transakcji.

zakup-nieruchomosci

Wybierz dewelopera

Kupno nowego mieszkania to niejednokrotnie jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji, dlatego należy ją dokładnie przeanalizować i zadbać o wszelkie szczegóły z nią związane. Na początku powinniśmy zapoznać się z informacjami dotyczącymi przebiegu kupna mieszkania – pomocny może tu być poradnik firmy Gryf Development, zawierający wiadomości na temat formalnych aspektów całego procesu.

Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest wybór zaufanego dewelopera. Powinniśmy sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo jest rzetelne i uczciwe oraz czy posiada wszelkie niezbędne dokumenty – między innymi pozwolenie na budowę i prawo do dysponowania gruntem. Zainteresujmy, jakie ma doświadczenie – zwróćmy uwagę na zrealizowane przez firmę inwestycje i ich jakość. Być może dane przedsiębiorstwo ma na swoim koncie nawet wyróżnienia lub nagrody. Pomocne może być również zdobycie jak największej ilości opinii na temat danego dewelopera. Warto podkreślić, iż obecnie na korzyść nabywców działa ustawa, w której zawarte jest, iż firma zajmująca się sprzedażą nowych mieszkań nie może samodzielnie dysponować pieniędzmi od kupujących. Wpłaconymi kwotami zarządza bank, który może przelać je na konto dewelopera dopiero po zrealizowaniu inwestycji i przeniesieniu prawa własności na nabywców danej nieruchomości.

Zwróć uwagę na treść umowy

Przed podpisaniem umowy, powinniśmy bardzo dokładnie i szczegółowo przeczytać oraz przeanalizować każdy jej punkt. Dotyczy to nie tylko umowy sprzedaży, ale także umowy deweloperskiej i rezerwacyjnej. Ważne, aby zawierała możliwie jak najwięcej detali informujących zarówno o nieruchomości, jak i o transakcji, a także informacje dotyczące ewentualnej reklamacji. Zwróćmy uwagę na wszelkie niejednoznaczne zapisy. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy poprosić o wytłumaczenie danych zagadnień. W celu zachowania jeszcze wyższego bezpieczeństwa, treść umowy możemy skonsultować z prawnikiem.

Zweryfikuj informacje

Zanim zadecydujemy o wyborze i kupnie nieruchomości od dewelopera, powinniśmy zapoznać się z jej stanem prawnym, poprzez wgląd do księgi wieczystej. Dzięki temu, nie tylko upewnimy się, kto jest prawnym właścicielem działki, ale także sprawdzimy, czy nie jest obciążona hipoteką. Kolejnym czynnikiem, który powinien nas zainteresować, są plany zagospodarowania terenu wokół nieruchomości. Zgodnie z ustawą, deweloper ma obowiązek poinformować nas o planowanych inwestycjach w okolicy działki, takich jak budowa dróg, oczyszczalni ścieków czy torów kolejowych. Dzięki temu unikniemy sąsiedztwa obiektów obniżających nasz komfort życia.