Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do rozbiórki budynku

Rozbiórka budynku to duże przedsięwzięcie wymagające odpowiedniego przygotowania. Można dokonać jej na własną rękę lub zatrudnić specjalistyczną firmę. Doradzamy czym kierować się podczas wybierania firmy do rozbiórki budynku.

Czy warto skorzystać z fachowej pomocy?

Aby wykonywać prace rozbiórkowe nie zawsze trzeba zgłaszać się po pomoc do wyspecjalizowanej firmy – nie istnieje do tego żaden przymus prawny. Jednak skorzystanie z usług specjalistów może być o wiele bardziej korzystne, niż przeprowadzanie całego procesu samodzielnie.

Przede wszystkim, może się okazać, że zanim rozbierzecie budynek, będziecie musieli zabezpieczyć ściany budynków z nich sąsiadujących. Specjalistyczna firma będzie dokładnie wiedziała co zrobić w takiej sytuacji a całą akcję przeprowadzi szybko i sprawnie. Co więcej, prowadzą oni prace w ten sposób, że nie zagrażają bezpieczeństwu osób dokonujących rozbiórki, a to także istotny aspekt – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę SAWO Recykling.

Firmy specjalizujące się w rozbiórce budynków, w zależności od ich rodzaju i terenu na jakim się znajdują, wybierają najlepszą z możliwych metod rozbiórki. Wykorzystują do tego odpowiedni sprzęt mechanicznych i bez problemów pozbywają się niechcianych elementów, bądź całych konstrukcji, podczas gdy wyburzający budowlę na własną rękę muszą także samodzielnie znaleźć właściwe wysypisko i załatwić środek transportu.

Jak wybrać firmę do przeprowadzenia rozbiórki

Na rynku działa wiele firm rozbiórkowych i firm wyburzeniowych. Trzeba mieć jednak świadomość, że coraz częściej spotkać można także oszustów, dlatego trzeba dokładnie przyjrzeć się danej firmie przed skorzystaniem z jej usług. Podczas wybierania firmy do rozbiórki budynku warto zwrócić uwagę na:

  • stronę internetową i adres mailowy (każda profesjonalna firma powinna posiadać własną stronę i firmowy adres mailowy),
  • to od jak dawna działa (im dłużej, tym lepiej – ma duże doświadczenie i wciąż zdobywa nowych klientów, co wiąże się z jakością świadczonych usług),
  • opinie krążące na jej temat wśród dotychczasowych klientów (można poprosić o referencje lub po prostu przejrzeć fora internetowe),
  • ofertę (rzetelna firma rozbiórkowa powinna przygotowywać ją w oparciu o wizję lokalną, a nie tylko na podstawie zestawień parametrów lub fotograficznej dokumentacji budowli przeznaczonej do rozbiórki).

Po podjęciu decyzji o wyborze firmy rozbiórkowej należy pamiętać o zabezpieczeniu się odpowiednią dokumentacją w formie zlecenia lub umowy. Zawrzeć w nich trzeba najważniejsze punkty współpracy, takie jak termin realizacji, zakres prac i cena świadczonych usług.