Na co zwracać uwagę przy wyborze okien dachowych?

Poddasze nie musi być ciemne i duszne. Dzięki zastosowaniu okien dachowych, możesz zmienić ciemny sufit dachu, w przeszkloną oranżerię, która sprawi, że Twoje poddasze będzie jasne i przestronne. Jak jednak wybrać odpowiednie okna dachowe, które będą równocześnie funkcjonalne i efektowne?

Okna dachowe to najprostszy sposób oświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jednak wbrew pozorom wcale nie jest łatwo wybrać odpowiednie okna i ustalić ich rozmieszczenie. Musimy tu pogodzić kilka interesów – nasłonecznienie, widok, bezpieczeństwo oraz wygodę obsługi okna.

Jeśli chcemy wyglądać przez okno, powinniśmy zlokalizować je na takiej wysokości, aby móc dobrze obserwować otoczenie. Okna zamontowane zbyt wysoko względem podłogi pozwolą nam podziwiać co najwyżej czubki drzew albo gwiazdy nocą. Przyjmuje się, że optymalna wysokość okna dachowego to około 120 centymetrów nad podłogą. Górna krawędź powinna się kończyć mniej więcej na wysokości 200 centymetrów.

Obsługa okien połaciowych

Ze względu na sposób mocowania okien dachowych, klamka może być zamontowana w dolnej albo górnej części skrzydła. Jeśli okna są bardzo wysoko, wtedy pozostaje zastosowanie specjalnego drążka albo zainstalowanie napędu automatycznie poruszającego skrzydłem

Pod względem mycia najłatwiej jest wyczyścić okna uchylno-obrotowe, ponieważ zapewniają łatwy dostęp do szyb z oby stron skrzydła. Natomiast, w przypadku okien uchylno-wysokościowych oraz przesuwnych mycie zewnętrznej szyby jest bardzo utrudnione.

Rodzaje okien dachowych

Okna obrotowe

To rodzaj najpopularniejszy. Oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie ościeżnicy. Najlepiej je montować w odległości przynajmniej 150 centymetrów od podłogi.

Okna wysokościowe

To modyfikacja okien obrotowych z osią obrotu usytuowaną w ¾ wysokości ościeżnicy. Pozwala to montować je na mniejszej wysokości, bez obawy, że będziemy zawadzać głową o otwarte skrzydło.

Okna uchylno-obrotowe

W tym rodzaju okien połaciowych możliwa jest zmiana funkcji otwierania w zależności od potrzeb. Okno uchylno-obrotowe może poruszać się zarówno obrotowo, jak i do przodu.

Okna kolankowe

To szczególny rodzaj okna składającego się z dwóch części – przeszklenia pionowego oraz połączonego z nim okna połaciowego. Do instalacji okien kolankowych na poddaszu muszą się jednakznajdować ścianki kolankowe.

Okna kolankowe nie tylko doskonale doświetlają wnętrze, ale także uatrakcyjniają wygląd domu i zapewniają dobry widok z poddasza. Minusem tych okien jest skomplikowany montaż, który trudno przeprowadzić w remontowanym domu (wyjątkiem są domy z konstrukcją szkieletową, gdzie taki montaż jest możliwy).

Jak dodaje ekspert z firmy Serwis Dach: Wybierając okna dachowe, pamiętajmy, aby uwzględnić nie tylko sposób ich otwierania, ale także wymiary poddasza. Np. do wąskich pomieszczeń z dużą połacią dachu najlepsze będą okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu. Dzięki ich zastosowaniu, można uzyskać dużą powierzchnie przeszklenia poprzez zwiększenie długości, co pozwala je zmieścić pomiędzy krokwiami bez konieczności kosztownych zmian w konstrukcji dachu.