Na co zwracać uwagę przy wyborze dachówek? Porady i podpowiedzi

Większość profesjonalnych pokryć dachowych składa się z dachówek. To doskonałe wyroby budowlane, które nadają domowi odpowiedniego wyglądu, a zarazem pełnią szereg funkcji praktycznych. Poszukując dachówek dla swojej inwestycji, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał wykonania, wygląd czy koszty nabycia.

Materiał wykonania dachówki

Wśród elementów pokrycia dachów możemy znaleźć dachówki wykonane z rozmaitych materiałów. Nowoczesne budownictwo promuje w szczególności dachówki betonowe i ceramiczne. Te pierwsze uchodzą za mniej trwałe i bardziej podatne na zabrudzenia, choć nie jest to regułą. Z drugiej strony, oferują nieco lepszą izolacyjność akustyczną. Są też bardziej ekologiczne w produkcji i tańsze od swoich ceramicznych odpowiedników. Główną różnicę między oboma typami dachówek stanowi jednak ich wygląd. Dachówka ceramiczna ma gładszą powierzchnię i nieco inne gąsiory. Więcej o wyglądzie dachówek piszemy poniżej.

Wygląd dachówek

O wyglądzie dachówek przesądza w głównej mierze ich kształt i kolor. Za najpopularniejsze uchodzą dachówki w kolorach ceglanym, brązowym i grafitowym. W przypadku kształtów, wyróżniamy przede wszystkim dachówki profilowane i płaskie. Te drugie są bardziej uniwersalne, jako że pasują zarówno do projektów tradycyjnych, jak i domów bazujących na nowoczesnej architekturze. Dobierając kolor i kształt dachówki, należy wziąć pod uwagę ogólną stylistykę domu i okolicy, ukształtowanie i stopień nachylenia dachu, a także wytyczne zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego – dodaje specjalista firmy z materiałami budowlano-instalacyjnymi REMONT Sp. z o.o. z Ostrowa Wielkopolskiego.

Kwestia kosztów

Choć tradycyjne dachówki są droższe od pokrycia z blachodachówek, nie muszą w znaczącym stopniu obciążać budżetu inwestycyjnego. Sporą oszczędność ekonomiczną zyskujemy m.in. na etapie montażu. Dokładnej ceny pokrycia dachu nie da się jednoznacznie oszacować. Wiele zależy od konkretnego projektu. Jak już wspomnieliśmy, dachówki betonowe są tańsze od dachówek ceramicznych. Szacując ostateczne wydatki, należy też wziąć pod uwagę inne elementy zadaszenia, w tym dachówki szczytowe i wentylacyjne, gąsiory, systemy komunikacji, membranę dachową, spinki do mocowania dachówek, system orynnowania itd.

Możliwość reklamacji

Dachówki podlegają reklamacji tak jak każdy inny wyrób. Warunki reklamacji mogą się różnić w zależności od producenta, dlatego warto się z nimi zapoznać przed dokonaniem zakupu. Reklamowaniu podlegają m.in. uszkodzenia transportowe (stłuczenie dachówek w trakcie dowozu do miejsca docelowego), nieodpowiednia krzywizna czy brak odporności na mróz. Jeśli mamy wątpliwości jakie dachówki wybrać, skonsultujmy się z fachowcami. Specjaliści sklepów z wyposażeniem budowlanym służą profesjonalnym wsparciem i pomocą.